Bez zmian w KRUS?
Choć likwidacja KRUS to jedno z zaleceń Komisji Europejskiej dla Polski to rolnicy jeszcze długo nie będą płacić składek od swoich dochodów. Resort rolnictwa nie zamierza wprowadzać zmian w ubezpieczeniach. Zgodnie z zapowiedziami rządu rolnicy mieli płacić podatek PIT już od 2014 r. Ruszyły prace nad zmianą przepisów, jednak sprawa przycichła i okazuje się, że nie ma szans, by w najbliższym czasie coś się zmieniło.
Ministerstwo Finansów chce, by właściciele gospodarstw, których przychód nie przekracza 100 tys. zł rocznie, płacili podatek od nieruchomości rolnych, zaś zarabiający więcej - podatek dochodowy. Minister rolnictwa jest sceptyczny. Zapowiada konsultacje koalicyjne. Organizacje pracodawców od lat domagają się ograniczenia wysokości dotacji do KRUS z budżetu państwa. Jednak kropkę nad i postawił dopiero wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 października 2010 r. TK uznał, że podatnicy nie powinni się składać na zdrowotne składki za wszystkich rolników, bo to niezgodna z konstytucją nierówność w traktowaniu obywateli. Sejm miał 15 miesięcy na przygotowanie ustawy, która miała uzależniać wysokość składki od dochodu. Okazało się to jednak niemożliwe, bowiem i wówczas były wybory. W efekcie sejm w ostatniej chwili przyjął 13 stycznia 2012 r. prowizoryczne rozwiązanie - ustawę o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników, która uzależniła wysokość opłat na zdrowie od wielkości gospodarstwa. Przepisy, dzięki którym
rolnicy uniknęli płacenia za każdą wizytę u lekarza, pierwotnie miały obowiązywać do końca 2012 r. Parlament nie zdążył z nową ustawą i znowelizował prowizoryczną ustawę.
Eksperci nie mają żadnej wątpliwości, że problemem nie jest ustalenie faktycznej wysokości dochodów rolników. Ich zdaniem zmuszenie rolników do płacenia składek od faktycznych dochodów mogłoby doprowadzić do klęski wyborczej PSL. Tym bardziej, że w tym roku są jeszcze wybory samorządowe, a 2015 r. - do sejmu.
"Nie ma woli politycznej, żeby takie rozwiązanie wprowadzić. A przecież w interesie państwa jest stopniowe wdrażanie ewidencji dochodów rolników, bowiem to ograniczy szarą strefę" - stwierdza na łamach "Dziennika-Gazety Prawnej Marek Zagórski. Kropkę nad i stawia Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Kółek Rolniczych i Organizacji Rolniczych. "Nie zgodzimy się na żadne zmiany. Jeśli następny rząd będzie chciał wprowadzić PIT dla osób ubezpieczonych w KRUS, to musi się do tego porządnie przygotować. Konieczne będzie przeprowadzenie akcji informacyjnej, szkoleń oraz przygotowania biur rachunkowych wyspecjalizowanych w służeniu pomocą rolnikom. A to wymaga czasu i pieniędzy" - tłumaczy w rozmowie z "Dziennikiem-Gazetą Prawną" Władysław Serafin.