Trwa ładowanie...

Poprawia się sytuacja na rzekach w woj. śląskim

Do wieczora sytuacja na wezbranych rzekach w woj. śląskim powinna się ustabilizować - oceniają służby kryzysowe. Poziom wód wielu rzek, między innymi Odry, wciąż przekracza stany ostrzegawcze i alarmowe. Ustały jednak opady deszczu, a fala kulminacyjna stopniowo przechodzi.

Share
Poprawia się sytuacja na rzekach w woj. śląskim
Źródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
d4m4m3p

Jeśli sytuacja nadal będzie się poprawiać, wojewoda śląski w sobotę wieczorem odwoła pogotowie przeciwpowodziowe

W związku ze spadkiem poziomu wód odwołano już alarm przeciwpowodziowy w gminach Milówka i Siewierz. Alarm utrzymano w gminie Krzyżanowice, jednak również tam w ciągu kilku godzin przewidywany jest spadek niebezpiecznego poziomu wód w Odrze - jeszcze w sobotę rano stan alarmowy był tam przekroczony o 154 cm, z tendencją wzrostową.

Nadal obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe w pięciu gminach powiatu częstochowskiego, w gminie Ujsoły, w powiatach cieszyńskim i bieruńsko-lędzińskim oraz w gminach Radziechowy-Wieprz i Sośnicowice.

d4m4m3p

Przez Odrę i Wisłę przechodzi fala kulminacyjna. Jednak, według zapewnień hydrologów, do wieczora sytuacja na śląskich rzekach powinna się ustabilizować. Wszystkie służby utrzymywane są jednakże w pogotowiu - wynika z informacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Kilkaset interwencji

W związku z intensywnymi opadami deszczu straż pożarna interweniowała kilkaset razy, najczęściej w powiecie częstochowskim. Główne działania to wypompowywanie wody z zalanych posesji i podtopionych piwnic oraz udrażnianie przepustów. Umacniano też wały przeciwpowodziowe. Ponadto strażacy monitorują stany wód w rzekach i na zbiornikach w zagrożonych miejscach. W całym woj. śląskim w działania zaangażowano ponad 3 tys. strażaków z jednostek zawodowych i ochotniczych.

PAP/Andrzej Grygiel
Źródło: PAP/Andrzej Grygiel, Fot: Andrzej Grygiel

W sobotę poziom wód przekroczył stan alarmowy lub ostrzegawczy w niektórych punktach pomiarowych na Odrze, Wiśle, Pszczynce, Brynicy, Przemszy, Rudzie, Olzie, Psinie, Kłodnicy, Małej Panwi, Białej Wisełce, Iłownicy, Gostyni, Mitrędze, Sole i Koszarawie. W wielu miejscach doszło do podtopień - głównie pól i łąk, ale także posesji i lokalnych dróg.

W większości stacji pomiarowych trend dotyczący stanu wód oceniano w sobotę jako spadkowy lub stabilny.

d4m4m3p

Podziel się opinią

Share
d4m4m3p
d4m4m3p
Więcej tematów