Polacy gotowi na zmiany? Reakcje na decyzję PE
Według najnowszego sondażu United Surveys ponad połowa Polaków sprzeciwia się ograniczeniu zasady jednomyślności w podejmowaniu kluczowych decyzji przez Unię Europejską.
30.11.2023 | aktual.: 19.11.2024 23:20
W badaniu na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" pytano o zdanie na temat propozycji zmian w traktatach UE, w tym zrezygnowania z prawa weta w kwestiach polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, obrony, gospodarki i budżetu. 52% respondentów było przeciwnych takim zmianom.
Najważniejsze zmiany zawarte w dokumencie obejmują rezygnację z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach. Dodatkowo przewiduje przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom Unii Europejskiej. Nowością są dwie nowe kompetencje wyłączne UE, dotyczące ochrony środowiska i bioróżnorodności. Istotnym elementem jest także znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych przez kraje i UE, obejmujące siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwo, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, a także przemysł i edukację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Parlament Europejski 22 listopada przegłosował sprawozdanie z propozycjami zmian traktatowych, które zakładały m.in. rezygnację z zasady jednomyślności w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji na poziom Unii.
"Przegłosowany dokument nie wprowadza jednak żadnych zmian legislacyjnych. To zbiór opinii, refleksji, politycznych postulatów" - podkreśla RMF FM.
Wyniki badań ankietowych
32,8 proc. ankietowanych popiera wprowadzenie zmian w traktach unijnych. Z kolei 52,1 proc. Polaków jest przeciw. 15,2 proc. odpowiadających nie wie lub nie ma zdania na ten temat.
Propozycje zmian w traktatach unijnych spotkały się z krytyką 98 proc. zwolenników Konfederacji. Również 74 proc. zwolenników PiS jest przeciwna zmianom w tym kierunku. Z kolei wyborcy Trzeciej Drogi dzielą się po połowie. Za zmianami są za to zwolennicy KO ( 67 proc.) i Lewicy (79 proc.).
Czytaj także:
Źródło: Rmffm/gazetaprawna.pl