Ponad milion złotych na koncie WOŚP
Ponad milion dwieście tys. złotych zebrano na koncie
WOŚP przed godz. 13.40. W większości polskich miast
odbywają się koncerty charytatywne na rzecz Wielkiej Orkiestry
Świątecznej Pomocy. Na ulicach od rana kwestuje 120 tys.
wolontariuszy.
14.01.2007 08:20
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/15-final-wielkiej-orkiestry-6038691746710145g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/15-final-wielkiej-orkiestry-6038691746710145g )
15. finał WOŚP
W tym roku zbiórka na sprzęt ratujący życie dzieciom
Tuż po godz. 10 rano Finał zainaugurował prezes fundacji WOŚP Jurek Owsiak w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie. Pieniądze zebrane podczas XV Finału WOŚP - podobnie, jak w ubiegłym roku - mają być przeznaczone na zakup sprzętu ratującego życie dzieci poszkodowanych w wypadkach i na naukę zasad udzielania pierwszej pomocy. Ponadto, po raz pierwszy fundacja zagra także dla dorosłych Polaków, chorych na cukrzycę.
Trwają inetrnetowe licytacje, na których można kupić m.in. jedną z 275 replik oryginalnej gitary Erica Claptona, biało-czerwoną flagę policjantów z XI zmiany polskiej jednostki specjalnej w Kosowskiej Mitrowicy, specjalnie przemalowany 56-tonowy wagon pasażerski, diamentową Płytę Piotra Rubika, Wiktora z 1997 roku Krystyny Czubówny, akwarele Andrzeja Wajdy. Za 15 tys. dolarów udało się zlicytować rękawicę Tomasza Adamka, mistrz świata WBC.
Jak poinformował Zbigniew Urbański z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji, aktualnie wolontariuszy ochrania ok. 6 tys. policjantów w całym kraju. Urbański dodał, że w godzinach popołudniowych i wieczornych liczba funkcjonariuszy zwiększy się z powodu zabezpieczenia odbywających się w kraju koncertów i innych imprez masowych.
Policjanci w cywilu i umundurowani patrolują miejsca, gdzie odbywa się kwesta. Konwojują zebrane pieniądze podczas przewożenia ich do sztabów WOŚP- powiedział Urbański.
Dotychczas miał miejsce tylko jeden incydent związany z kradzieżą. Policjanci zatrzymali 18-latka podejrzewanego o to, że rano w Ostrowcu Świętokrzyskim wyrwał puszkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 15-letnim wolontariuszom- poinformowała rzeczniczka świętokrzyskiej policji Małgorzata Sałapa-Bazak.
Do izby wytrzeźwień trafił przed południem 46-letni mężczyzna, który kwestował w Krakowie na rzecz WOŚP mając 2,3 promila alkoholu we krwi - poinformowała Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji.
120 tys. wolontariuszy, 1,5 tys. sztabów
Na rzecz WOŚP kwestuje ponad 120 tys. wolontariuszy. W tegorocznym Finale działa ok. 1,5 tys. sztabów z całego kraju oraz 32 z zagranicy (m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Meksyku oraz w Iraku - baza polskich wojsk w Diwanii).
Główny koncert XV Finału w tym roku odbędzie się w Warszawie na Placu Defilad, pod Pałacem Kultury i Nauki. Rozpocznie się on o godzinie 14 i potrwa do późnych godzin wieczornych. Około godziny 20 będzie można zobaczyć "Światełko do Nieba". W tej jednej chwili ludzie w całej Polsce wyślą w stronę nieba - Dobre Anioły, światełka w postaci zapalonej zapałki, świeczki, pochodni czy sztucznych ogni.
Po raz pierwszy zorganizowany zostanie Bieg Finału WOŚP "Policz się z cukrzycą". Odbędzie się on na dystansie około 4 kilometrów i rozpocznie się o godz. 15.50. Start na ulicy Marszałkowskiej - naprzeciwko sceny przed Pałacem Kultury i Nauki). Następnie trasa wieść będzie ulicami: Marszałkowską, Świętokrzyską, Al. Jana Pawła II, Al. Solidarności do Placu Bankowego i z powrotem ulicą Marszałkowską do mety przed sceną.
Fundacja przeszkoliła w zakresie pierwszej pomocy 250 tysięcy dzieci. W tym roku zamierza przeprowadzić kursy dla kolejnych 500 tysięcy uczniów z drugich i trzecich klas szkół podstawowych. Prezes fundacji WOŚP Bohdan Maruszewski podkreślił, że taka nauka jest nam bardzo potrzebna, bo nie umiemy udzielać pierwszej pomocy.
W ciągu 15 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupiła 17 tysięcy różnego rodzaju urządzeń, które trafiły do ponad 650 szpitali w całej Polsce. Wydała na to 74 miliony dolarów. To, że orkiestra wciąż gra, można nazwać kosmosem - żartuje Jerzy Owsiak. "Ale kosmos" jest hasłem przewodnim tegorocznego finału. Kosmiczny wagon na sprzedaż
Na potrzeby Orkiestry w Rudzie Śląskiej standardowy bezprzedziałowy wagon kolejowy został przemalowany na zewnątrz w "kosmiczne" barwy. Wewnątrz - na czas licytacji - przerobiono go na industrialne studio telewizyjne. Przedmiotem aukcji jest umieszczenie na wagonie logo bądź nazwiska najhojniejszego ofiarodawcy - tak ozdobiony przez rok będzie jeździł w składach pociągów dalekobieżnych po całej Polsce.
Kosmiczny wagon licytować można pod numerem telefonu 0601 600 440. Organizatorzy liczą, że darczyńcy zechcą zapłacić w tym roku więcej niż za licytowany cztery lata temu pomnik Feliksa Dzierżyńskiego (25,6 tys. zł), sprzedaną przed dwoma laty rzeźbę ze sprasowanych samochodów (32 tys. zł), a nawet zlicytowanego rok temu za 45 tys. zł ogromnego wiklinowego misia.
O organizację tegorocznego śląskiego finału WOŚP zabiegali mieszkańcy Rudy Śląskiej - chcąc w ten sposób podziękować za pomoc po listopadowej katastrofie w kopalni "Halemba". Gdy wiadomo już było, że finał odbędzie się w tym mieście, jak co roku szukano przedmiotu, który byłby główną atrakcją licytacji. Wtedy pojawił się pomysł związany z historią kolei w Rudzie Śląskiej, która swego czasu - według niektórych źródeł - miała więcej stacji i przystanków kolejowych niż Paryż.
Z Centrum Astronomicznego w Toruniu zostanie dziś wysłany w kosmos sygnał informujący o Orkiestrze. Będzie można wziąć także udział w licytacji jednego ze 145 złoto-srebrnych medali i jednej ze stu złotych kart telefonicznych.
Na licytację wystawiono także siedmiokilogramowy oscypek, tytuł honorowego kasztelana Zamku w Łęczycy i most w Ostródzie.