PolskaPomoc w wypadu nadejdzie szybciej... za rok

Pomoc w wypadu nadejdzie szybciej... za rok

W stolicy powstanie nowoczesne Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Odbierany w nim będzie numer alarmowy 112. Porozumienie w tej sprawie podpisał wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

12.07.2010 | aktual.: 12.07.2010 17:04

Od przyszłego roku służby odpowiadające za bezpieczeństwo w stolicy będą miały siedzibę w jednym miejscu. Miejskie biuro bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, w tym służba dyżurna miasta, zakład obsługi systemu warszawskiego monitoringu, Straż Miejska, a także CPR będzie mieściło się w budynku miejskiego Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Młynarskiej w Warszawie. Obiekt ma zostać oddany do użytku w pierwszym kwartale 2011 roku.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego ma poprawić możliwość prowadzenia wspólnych działań przez wszystkie służby ratownicze i porządkowe, a przede wszystkim - skrócić czas ich reakcji na zdarzenie. Obecnie stanowiska kierowania straży pożarnej, pogotowia ratunkowego oraz operatorów numeru 112 są rozproszone. -Dzisiaj numer 112 odbiera operator na stanowisku kierowania w policji. Jeżeli dowiaduje się, że sprawa dotyczy pogotowia, przekierowuje rozmowę do pogotowia. Po raz drugi trzeba czekać na odebranie telefonu, po raz drugi dzwoniący musi tłumaczyć, o co chodzi- powiedział Kozłowski. Dzięki CPR informacja, która zostanie przekazana pierwszemu operatorowi, nie będzie już musiała być powtarzana temu, kto jest docelowym dyspozytorem, bo będzie wyświetlana na monitorze jego komputera.

Jak podkreśliła Gronkiewicz-Waltz, powstanie centrum jest szczególnie ważne w kontekście zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. - Bardzo brakowało nam takiego miejsca w czasie powodzi i przy okazji różnych działań, jakie podejmowaliśmy po katastrofie smoleńskiej. W 2011 r. będziemy je mieli - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Na początku obszar działania CPR będzie obejmował teren Warszawy, ale docelowo także ościennych powiatów, będących w rejonie operacyjnym Komendy Stołecznej Policji: nowodworskiego, legionowskiego, wołomińskiego, mińskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, grodziskiego i warszawskiego zachodniego. Oprócz stanowiska w Warszawie, będzie jeszcze jeden CPR w Radomiu. Jak podkreślił wojewoda, w razie potrzeby będą one mogły wzajemnie się zastępować.

Na budowę i adaptację pomieszczeń budynku przy ul. Młynarskiej miasto przeznaczyło 42 mln zł. W tym roku urząd wojewódzki przekaże kolejne 1,3 mln zł na wyposażenie informatyczne oraz zakup potrzebnego centrum oprogramowania.

Obsługę przyjmowanych zgłoszeń ma poprawić m.in. wprowadzenie zaawansowanych rozwiązań informatycznych - ujednoliconej dokumentacji zdarzenia, wspólnej platformy map cyfrowych, na których znajdą się informacje o naziemnej i podziemnej infrastrukturze oraz baz danych zawierających m.in. informacje o siłach i środkach niezbędnych do prowadzenia działań ratowniczych.

Źródło artykułu:PAP
wypadekpomocratunek
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)