Trwa ładowanie...
d3z50af

Polskie piekiełko koronawirusowe. Nigdy wcześniej eksperci nie byli tak podzieleni. Wkroczyła polityka?

"My nie przyznajemy się do doktora Grzesiowskiego. Odbył trzytygodniowy staż na oddziale zakaźnym, potem zrezygnował i ma specjalizację z pediatrii" - powiedział prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant do spraw chorób zakaźnych. W ten sposób uciszył opozycyjną senator powołującą się na analizy dra Pawła Grzesiowskiego, że ofiar koronawirusa w Polsce może być trzykrotnie więcej, niż wykazują rządowe statystyki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Niezgoda ekspertów, bo epidemia nie chce się zwijać. Na fot. prof. Andrzej Horban
Koronawirus. Niezgoda ekspertów, bo epidemia nie chce się zwijać. Na fot. prof. Andrzej Horban (PAP)
d3z50af

Nigdy wcześniej eksperci i lekarze nie byli tak mocno podzieleni w sprawie opinii na temat epidemii koronawirusa w Polsce. Prof. Andrzej Horban, czyli ekspert powołany przez ministra zdrowia, publicznie podważył kompetencje znanego z wystąpień w mediach dr. Grzesiowskiego. Ostatnio było głośno o jego analizie przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce. Według Grzesiowskiego wirusem SARS-CoV-2 zaraziło się od 760 tys. do 1 mln Polaków. Ofiar epidemii może być od 3 do 4 tysięcy, bo wielu chorych z objawami COVID-19 umarło, zanim zrobiono im testy.

Dr Paweł Grzesiowski zarzucił Ministerstwu Zdrowia brak sensownych analiz, które są kluczową sprawą w walce z epidemią. - W Polsce skład doradców rządu w walce z epidemią jest tajemnicą, nawet minister zdrowia przestał występować publicznie w towarzystwie przedstawiciela Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy dyrektora PZH. A takie rzeczy ukrywa się zazwyczaj wtedy, kiedy nie ma się czym pochwalić - powiedział "Wyborczej".

Burza w Senacie. 3000 ofiar epidemii w Polsce?

Liczbę 3000 ofiar epidemii (podobny szacunek przedstawił też prof. Krzysztof Simon z Wrocławia) podchwycili opozycyjni senatorowie. Na ostatnim posiedzeniu komisji zdrowia domagali się wyjaśnień w sprawie rozbieżności pomiędzy oficjalną statystyką a szacunkami lekarzy. W ogniu tych pytań znalazł się wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Poprosił o zabranie głosu prof. Andrzeja Horbana, a ten wypalił, że Grzesiowski nie jest ekspertem, bo na oddziale zakaźnym był trzy tygodnie.

d3z50af

- Możemy się sprzeczać, czy zmarłych jest 800, czy 1300, ale nie ma 10 tysięcy. Najważniejsze, że mamy dziesięć razy mniej zachorowań niż w Europie Zachodniej. Jaka jest tego przyczyna, dlaczego u nas jest mniej chorych, bardzo bym chciał to wiedzieć. Nie wiemy tego. Tak jest i to nasze szczęście - oświadczył prof. Andrzej Horban.

Po obejrzeniu relacji z Senatu dr Paweł Grzesiowski jest zniesmaczony słowami krajowego konsultanta. - Już wiemy, że nic nie wiemy. Po prostu mieliśmy szczęście, że jest tak mało chorych. A jeden profesor gawędzi, deprecjonując moją osobę, podając fałszywe informacje. Dziękuję za ten materiał. Tchnął optymizmem. Wiemy, dokąd zmierza kraj - skomentował z ironią Grzesiowski. Dodajmy, że jest pediatrą, ale także immunologiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz bliźniaczego stowarzyszenia w USA.

Zobacz też: "Próba zniszczenia człowieka". Szef KPRM broni Łukasza Szumowskiego

Koronawirus. Krajowy konsultant: "w warszawskich szpitalach się nudzimy"

To nie jedyny przykład zaskakującej różnicy zdań. Kiedy rząd ogłosił IV etap luzowania obostrzeń (spacery bez maseczek ochronnych, wesela, otwarcie kin i teatrów), prof. Krzysztof Simon z Wrocławia alarmował, że takie decyzje są przedwczesne, bo wirus jeszcze nie zniknął.

d3z50af

- U nas liczba zakażeń się nie zmniejsza. Dziś zabrakło mi miejsc na intensywnej terapii. Mam tylko kilka rezerwowych, ale i te się pewnie zapełnią - powiedział "Gazecie Wrocławskiej". Prof. Simon jest ordynatorem oddziału zakaźnego szpitala wojewódzkiego we Wrocławiu, gdzie trafiają najciężej chorzy pacjenci z COVID-19.

Tymczasem prof. Horban (jest szefem warszawskiego szpitala zakaźnego) uważa, że jest zupełnie na odwrót i można odmrażać gospodarkę. - W tej chwili w warszawskich szpitalach się nudzimy. (...) Liczba chorych zgłaszających do szpitali jest po kontrolą - zapewniał w Senacie. Dodajmy, że tego dnia do warszawskich szpitali trafiło ponad 90 chorych (dane stołecznego sanepidu). I był to rekord przyjęć od końca kwietnia. Próbowaliśmy uzyskać dodatkowy komentarz prof. Horbana, jednak nie odpowiedział na prośbę redakcji.

- Nie rozumiem, z czego wynikają tak odmienne głosy i sytuacji. Bezskutecznie próbowaliśmy wyjaśnić to w Senacie. Wiedza jest jedna i prawda medyczna też jest jedna. Byłoby bardzo źle, gdyby jakieś sympatie i polityka miały wpływ na ocenę kwestii zdrowotnych - komentuje w rozmowie z WP prof. Alicja Chybicka, senator Koalicji Obywatelskiej i specjalista onkologii i hematologi dziecięcej.

d3z50af

- Owszem, mieliśmy szczęście i z jakichś przyczyn Polska przechodzi łagodniej epidemię. Nie wykorzystujemy jednak masowo testów pokazujących, jaki odsetek Polaków miał styczność z wirusem. Mimo zapewnień rządowych ekspertów chyba nie wiemy, jaki naprawdę jest obraz epidemii - dodała.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d3z50af

Podziel się opinią

Share

d3z50af

d3z50af
Więcej tematów