PolskaPolskie apteki zagranicznymi lekami zalane

Polskie apteki zagranicznymi lekami zalane

W aptekach jest coraz więcej leków pochodzenia zagranicznego. Aż 65% tych środków znajduje się na listach refundacyjnych Ministerstwa Zdrowia - wynika z raportu NIK.

Kontrola, której wyniki przedstawiono we wtorek miała wykazać, jak przebiega prywatyzacja branży farmaceutycznej. Badaniami objęto lata 1996-1999 i pierwszą połowę 2000 r. Skontrolowano m.in. działania ministrów: skarbu państwa, zdrowia, gospodarki i finansów oraz 29 przedsiębiorstw farmaceutycznych: 11 Polf, 14 Cefarmów i 4 Herbapole.

Według NIK, kontrola wykazała, że podstawowe cele realizowanego od 1994 r. programu działań dla restrukturyzacji polskiego przemysłu farmaceutycznego nie zostały osiągnięte.

Według wiceprezesa NIK Krzysztofa Szwedowskiego, program ten jest tak zdezaktualizowany, że prawie go nie ma. Poprzez prywatyzację nie rozwinął się polski przemysł farmaceutyczny, nie nastąpił też wzrost sprzedaży polskich leków i nie ochroniono interesów polskich producentów.

Kontrolerzy negatywnie ocenili brak modyfikacji programu, opóźnienia w jego realizacji, nieskoordynowaną politykę lekową i celną oraz błędy popełnione w trakcie prywatyzacji Polfy, Cefarmu i Herbapolu.

Izba uważa, że proces prywatyzacyjny spowodował wzrost udziału leków zagranicznych w polskim rynku farmaceutycznym. Około 65% leków znajdujących się na listach refundacyjnych stanowiły leki pochodzenia zagranicznego, a polscy producenci mieli w tym czasie trudności z uzyskaniem niektórych komponentów niezbędnych do produkcji leków oferowanych przez producentów zagranicznych - czytamy w raporcie NIK.

Izba krytykuje politykę cenową leków, która pozostawała głównie w gestii ministra zdrowia i - jak uważają kontrolerzy - była wypadkową realizacji następujących przesłanek: wykonania założeń budżetu państwa i uwzględnienia w nim kosztów na refundacje leków oraz zapewnienia rentowności produkcji leków o cenach urzędowych.

W raporcie NIK przypomina, że rozwój polskiego przemysłu farmaceutycznego miał nastąpić poprzez zniesienie cen urzędowych leków i wprowadzenie marż detalicznych. Tymczasem - jak wynika z kontroli - nie zniesiono cen urzędowych na ok. tysiąc leków produkcji krajowej.

W czasie objętym badaniami, udział produkcji leków polskich na rynku spadł z 79% do 68%, a leków zagranicznych wzrósł z 20% do 32%. Równocześnie zmniejszył się o ok. 35% polski eksport farmaceutyków. (an)

ministerzdrowiałapiński
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)