Trwa ładowanie...
d3t8m36
Polski Ład. Umowy śmieciowe do likwidacji. Deklaracja rzecznika rządu

Polski Ład. Umowy śmieciowe do likwidacji. Deklaracja rzecznika rządu

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało, że zlikwiduje umowy śmieciowe. - Chcielibyśmy jak najszybciej zmodyfikować przepisy, ale to musi się odbywać w sposób zorganizowany, który drastycznie nie wpłynie na rynek pracy. W Polsce dochodzi do sytuacji, że niektóre osoby są "wypychane" na tego typu umowy. To wynika z optymalizacji podatkowej. Jednocześnie takie osoby nie korzystają z prawa do świadczeń, takich jak urlop czy innych rozwiązań z umów o pracę. Trzeba to krok po kroku niwelować - ocenił w programie "Tłit" Piotr Mueller. Rzecznik rządu zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy dojdzie do debaty ws. umów śmieciowych. - Zasadnicze kwestie (reformy - red.) dotyczą podatków i chcemy, aby weszły w życie na początku roku - dodał polityk.

No tak mówiła minister Maląg w proRozwiń

Transkrypcja:

No tak mówiła minister Maląg w programie "Newsroom" i w "Money. To się liczy" także w Wirtualnej Polsce. Dobrze, przechodzimy dalej, panie ministrze. Kiedy w Polsce znikną właściwie umowy śmieciowe? O tym mówimy już od dłuższego czasu. Czy ambicją naszego rządu jest, żeby one się definitywnie skończyły, by ostatnia umowa śmieciowa została w Polsce podpisana przed końcem waszej kadencji? Tak, chcielibyśmy, żeby jak najszybciej doszło do modyfikacji tych przepisów. Oczywiście to musi się odbywać w taki sposób, aby było też, odbywało się w sposób zorganizowany, w sposób nie wpływający bardzo drastycznie na rynek pracy. Natomiast fakt, że w tej chwili są osoby w Polsce, które są często wypychane na umowy śmieciowe, dlatego że to jest pewnego rodzaju optymalizacja podatkowa, a jednocześnie te osoby przez to nie korzystają z ochrony chociażby jeżeli chodzi o - znaczy z dodatkowych świadczeń takich jak urlop czy innych rozwiązań wynikających z umów o pracę - to jest sytuacja, która powinna być krok po kroku niwelowania. Ale myśli pan, że to są regulacje, które wejdą, te konkretne, na przykład w 2022? Czy odkładajcie to na 2023? Macie w ogóle taki harmonogram takich rozwiązań czy dopiero... Jeżeli chodzi o to konkretne rozwiązanie, to będzie teraz przedmiotem dyskusji w najbliższych miesiącu dwóch. Pamiętajmy, że mamy te debaty, które mają właśnie ten harmonogram ostatecznie wskazać. Konsultacje społeczne również są tego elementem przecież. Natomiast te zasadnicze kwestie, o których mówiliśmy, ta zasadnicza kwestia, czyli podatki, to jest 1 stycznia 2022, taki jest plan.
d3t8m36
d3t8m36
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj