Trwa ładowanie...

Polski generał ostrzega. Mówi o danych wywiadowczych

- Nie mamy wątpliwości, że presja migracyjna zostanie utrzymana, mamy dane wywiadowcze, które to potwierdzają; zakładamy długotrwałe utrzymanie Sił Zbrojnych jako wsparcia Straży Granicznej - powiedział we wtorek szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła.

Gen. Wiesław KukułaGen. Wiesław KukułaŹródło: PAP
d1syj0i
d1syj0i

- Nie mamy wątpliwości, że presja migracyjna zostanie utrzymana. To jest cel Białorusi, to cel Federacji Rosyjskiej. Mamy dane wywiadowcze, które potwierdzają, że ta presja zostanie utrzymana. Zakładamy długotrwałe utrzymanie Sił Zbrojnych jako wsparcie Straży Granicznej; nie ustąpimy - oświadczył gen. Kukuła podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Odnosząc się do kwestii przepisów regulujących użycie broni mówił, że polityka dowódców "w zakresie stosowania tego prawa skupia się na trzech aspektach: przygotowaniu żołnierzy do użycia broni, czyli szkoleniu ogniowym; nauczeniu ich zasad tego użycia, ale też na zapobieganiu temu, co jest najgroźniejsze dla zasad użycia broni, czyli radykalizacji w jego użyciu".

- Dlatego też dowódcy mają obowiązek analizować wszystkie sytuacje związane z użyciem broni i wyciągać z tego wnioski. Jeśli mamy uzasadnione podejrzenia, będziemy kierować je do dalszego rozpatrywania i dalszej analizy, która wykracza poza nasze możliwości jako dowódców - dodał.

d1syj0i

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czarnecki składa deklarację ws. Konfederacji. "Mam bogatą wyobraźnię"

Szef MON przedstawił pomysły

Na konferencji w Ministerstwie Obrony Narodowej wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział m.in. zmiany w ustawie o Żandarmerii Wojskowej. - Dodamy do tej ustawy o żandarmerii wojskowej artykuł, w którym doprecyzowujemy zasadność użycia środku przymusu bezpośredniego w postaci użycia kajdanek - przekazał szef MON.

Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej, odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, powiedział o planowanej zmianie ustaw i prawa, tak by było ono dostosowane do wojny hybrydowej i "potrafiło odpowiadać na stan, który nie jest dzisiaj opisany".

- Chodzi o wprowadzenie możliwości udziału Sił Zbrojnych w operacjach wojskowych prowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w czasie pokoju i określenia dla tego udziału zasad użycia środków przymusi bezpośredniego: broni oraz uzbrojenia wojskowego przez żołnierzy - zaznaczył.

d1syj0i

Wicepremier powiedział, że to zmiana o "fundamentalnym charakterze", która odpowiada na zaostrzenie i eskalację wojny hybrydowej stosowanej przeciwko Polsce. Podkreślił, że jest to opisanie w polskim prawie sytuacji "pomiędzy czasem pokoju a czasem wojny". - Musimy dostosować polskie prawo do tej brutalnej rzeczywistości i tej brutalnej agresji - dodał i podkreślił, że zwiększy to pewność żołnierzy w możliwości działania i podejmowania odpowiednich kroków.

Jak zaznaczył Kosiniak-Kamysz, do tej pory Wojsko Polskie działa na granicy na mocy ustawy o Straży Granicznej, pełniąc jedynie funkcję wspomagającą SG, nowe przepisy mają to zmienić. Dodał, że WP nie ma również mocy prawnych m.in. w zakresie możliwości użycia armatek wodnych, które posiada tylko Policja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1syj0i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1syj0i
Więcej tematów