Trwa ładowanie...
d2y4gvl

Polska wprowadzi wizy dla wschodnich sąsiadów

Premier Leszek Miller zapewnił, że Polska, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, wprowadzi wizy dla obywateli swoich wschodnich sąsiadów. Według premiera, trzeba jednak stworzyć elastyczny system, tak by wizy nie stały się barierą nie do przebycia.

d2y4gvl
d2y4gvl

Miller uczestniczy w zorganizowanym w poniedziałek w Petersburgu IV Szczycie Rady Państw Morza Bałtyckiego.

Jednym z najczęściej poruszanych tematów w pierwszej części obrad była kwestia sytuacji Obwodu Kaliningradzkiego po planowanym rozszerzeniu UE.

Według prezydenta Rosji Władimira Putina w związku z rozszerzeniem UE i planowanym wprowadzeniem wiz kwestia Obwodu Kaliningradzkiego jest dla Rosji jednym z najważniejszych problemów. Putin powiedział, że Rosja nie może się zgodzić na rozdzielenie swojego suwerennego terytorium. Rosyjski prezydent podkreślił też, że po rozszerzeniu UE nie mogą być ograniczane prawa człowieka, dotyczące swobody przemieszczania się i kontaktu między rodzinami.

Putin zaproponował w poniedziałek by problem Kaliningradu - rosyjskiej enklawy nad Bałtykiem - rozwiązać tak jak w latach 70. rozwiązano kwestię Berlina Zachodniego. Najprostsza kwestia to wprowadzić system (bezwizowy), który obowiązywał w Berlinie Zachodnim - powiedział Putin.

d2y4gvl

W 1971 roku USA, ZSRR, Wielka Brytania i Francja zawarły porozumienie, w myśl którego nie istniał obowiązek wizowy dla osób udających się tranzytem z terytorium RFN do Berlina Zachodniego i odwrotnie. Przejeżdżali oni przez ówczesną NRD samochodami bez prawa zatrzymywania się na dłużej niż szacowany czas przejazdu lub pociągami, które nie zatrzymywały się we wschodnich Niemczech na żadnej stacji.

Miller powiedział dziennikarzom w przerwie obrad Rady, że w każdym z wystąpień poruszany był problem Kaliningradu. _ W każdym wystąpieniu deklarowano, że państwa, których to interesuje są gotowe pracować nad takimi systemami, które wprowadzając wizy nie będą z nich czynić barier nie do przebycia_ - powiedział premier.

Potwierdził, że Polska wypełni wszystkie zobowiązania wynikające z unijnego ustawodawstwa, m.in. kryteriów z Schengen. Zapewnił jednak, że wraz z UE jesteśmy gotowi pracować nad elastycznymi rozwiązaniami polegającymi chociażby na wizach długoterminowych, a przede wszystkim tanich.

Premier powiedział także, że Polska będzie pracowała nad zwiększeniem liczby konsulatów i miejsc, w których wydawane będą wizy.

W IV Szczycie powstałej w 1992 r. Rady Państw Morza Bałtyckiego uczestniczą szefowie rządów Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Islandii, Łotwy, Litwy, Norwegii, Polski, Rosji i Szwecji. (reb)

d2y4gvl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4gvl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj