Trwa ładowanie...
d33197j
IAR

Polska przeznaczy 3 mln euro na Syrię

• W czwartek w Londynie odbędzie się konferencja "Wspierając Syrię i region"
• Kwotę 3 mln euro zadeklarowała premier Szydło
• Brytyjski rząd przekażą dodatkowe 1,2 mld GBP
• Syryjska wojna trwa niemal pięć lat, kosztowała życie 250 tys. osób
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier podczas spotkania z przedstawicielami środowisk polonijnych w Londynie
Premier podczas spotkania z przedstawicielami środowisk polonijnych w Londynie (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d33197j

Polska przeznaczy 3 miliony euro na pomoc dla Syryjczyków dotkniętych wojną domową w tym kraju. Premier Beata Szydło ma zadeklarować taką kwotę w Londynie, podczas organizowanej tam międzynarodowej konferencji darczyńców.

Organizowane przez brytyjski rząd spotkanie ma zebrać pieniądze na pomoc humanitarną dla Syryjczyków, zarówno tych, którzy są w Syrii jak i w krajach ościennych. Polska już zapowiedziała, że przeznaczy na ten cel 3 miliony euro.

W czasie spotkania przywódców kilkudziesięciu krajów polska premier ma także przedstawić stanowisko Warszawy w sprawie kryzysu migracyjnego. Podczas środowej wizyty w Paryżu Beata Szydło mówiła, że Polska chce przede wszystkim skupić się na Syryjczykach, którzy są teraz na Bliskim Wschodzie.

d33197j

- Dla Polski ogromne znaczenie ma wzmacnianie granic zewnętrznych Unii Europejskiej i rozwiązywanie problemu migrantów poza granicami Unii Europejskiej. Włączamy się bardzo aktywnie we wszystkie działania, które mają taki charakter - mówiła polska premier.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości otwarcie sprzeciwia się decyzjom poprzedników o włączeniu się Polski w mechanizm relokacji uchodźców, którzy są teraz w Grecji i we Włoszech. Gabinet Ewy Kopacz deklarował przyjęcie do Polski 7 tysięcy osób. Nowe polskie władze twierdzą, że pomoc Syryjczykom na Bliskim Wschodzie jest bardziej efektywna, tańsza i może powstrzymać niekontrolowany napływ migrantów do Europy.

Podczas londyńskiej konferencji premier Beata Szydło spotka się także z premierem Holandii Markiem Rutte.

Cameron: potrzebujemy więcej pieniędzy

d33197j

Z kolei brytyjski rząd przekaże dodatkowe 1,74 USD (1,2 mld GBP) na pomoc dla ofiar konfliktu syryjskiego - czytamy w komunikacie biura brytyjskiego premiera Davida Camerona, w dniu międzynarodowej konferencji darczyńców "Wspierając Syrię i region".

"Aby odpowiedzieć na ten kryzys, potrzebujemy większej ilości pieniędzy i potrzebujemy ich teraz" - powiedział cytowany w komunikacie Cameron.

Zaznaczył, że środki te zostaną wydane w latach 2016-2020. "Zjednoczone Królestwo już przeznaczyło 1,12 mld funtów dla tego regionu". Sprawia to, że kraj jest wśród wszystkich państw świata drugim najszczodrzejszym darczyńcą dla ofiar tego kryzysu - podkreślił Cameron.

Jednak agencja AFP pisze, że zdaniem brytyjskiego premiera pieniądze to nie wszystko. "Zważywszy na setki tysięcy ludzi, którzy ryzykują swoim życiem, przeprawiając się przez Morze Egejskie czy Bałkany, nadszedł teraz czas przyjęcia nowej wizji". Ta nowa wizja - oparta na edukacji i "tworzeniu miejsc pracy" w krajach sąsiednich przyjmujących uchodźców (m.in. Libanie czy Turcji) - "może zmienić region i stworzyć nowy model pomocy humanitarnej" - uważa brytyjski premier.

d33197j

W czwartek w Londynie odbędzie się całodniowa konferencja "Wspierając Syrię i region", na której przedstawiciele ponad 70 państw i organizacji międzynarodowych (m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk czy kanclerz Niemiec Angela Merkel) będą dyskutować o możliwie najskuteczniejszej odpowiedzi na wyzwania, które stawia kryzys humanitarny w Syrii i państwach sąsiednich.

Syryjska wojna trwa już niemal pięć lat i kosztowała życie co najmniej 250 tysięcy osób. Ponad 10 milionów osób musiało opuścić swoje domy. Konflikt określany jest mianem największej katastrofy humanitarnej od czasu II wojny światowej.

d33197j

Podziel się opinią

Share
d33197j
d33197j
Więcej tematów