ŚwiatPolska przedstawiła propozycję traktatu o bezpieczeństwie energetycznym

Polska przedstawiła propozycję traktatu o bezpieczeństwie energetycznym

27.02.2006 17:45, aktual.: 27.02.2006 19:26

Dwa miesiące po ukraińsko-rosyjskim kryzysie
gazowym, którego rezultatem było zmniejszenie dostaw surowca do
krajów Unii Europejskiej, Polska przedstawiła w poniedziałek w
Brukseli inicjatywę traktatu o bezpieczeństwie energetycznym,
opartą na zasadzie solidarności.

Zaproponowaliśmy traktat, który będzie służył wszystkim, nie tylko tym na peryferiach Europy - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Stanisław Komorowski, który reprezentował Polskę na spotkaniu szefów dyplomacji. Zaproponowaliśmy, by na Radzie Europejskiej (czyli marcowym szczycie UE) był osobny punkt poświęcony tej sprawie.

To jest propozycja, w której chcemy pokazać, że tak jak w NATO "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" biorą odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju, tak podobnie moglibyśmy być wspólnie bezpieczni wówczas, gdy tę zasadę "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - zasadę solidarności - zastosować w odniesieniu do przesyłu, magazynowania i przekazywania energii - powiedział w Gdańsku premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Premier przedstawił inicjatywę w piątek w listach do 32 szefów rządów krajów Unii Europejskiej i NATO, a także przewodniczącego Komisji Europejskiej, wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej oraz sekretarza generalnego NATO. Nikogo z naszych partnerów i sojuszników nie chcieliśmy wykluczyć - tłumaczył Komorowski. Wśród adresatów nie ma Rosji, ale "traktat nie jest skierowany przeciwko niej" - zapewnił wiceminister.

Z Niemiec nadeszły już sygnały o tym, że tamtejsze władze sceptycznie patrzą na pomysł "energetycznego NATO". Jest jeszcze za wcześnie, żeby jakieś konkretne reakcje w tej sprawie usłyszeć - uspokajał w Brukseli wiceminister. Wszyscy członkowie UE przyjęli do wiadomości ze zrozumieniem i zainteresowaniem przedłożoną przez Polskę propozycję.

Polska nie przesądza, jakie będą losy inicjatywy. Swoją wizję rozwiązania problemów zaopatrzenia w surowce energetyczne przedstawiły m.in. Francja i Wielka Brytania. Ma to być jednym z głównych tematów szczytu 23-24 marca. Wcześniej swoje zdanie na temat kierunku, w którym ma iść wspólna polityka energetyczna, przedstawi w tzw. zielonej księdze Komisja Europejska.

Komorowski powiedział, że polska inicjatywa nie ma być konkurencyjna wobec unijnej polityki w tej dziedzinie; nie jest też częścią prac nad zieloną księgą. Ma być za to "podstawą do dyskusji" przywódców podczas szczytu. To jak najbardziej prawdziwa propozycja - dodał.

Michał Kot

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także