Trwa ładowanie...

Polska nie przyjęła uchodźców. Teraz stanie przed unijnym trybunałem

15 maja przed Trybunałem Sprawiedliwości UE ruszy rozprawa przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom - informuje unijny sąd. Na kilka dni przed eurowyborami, trybunał zajmie się odmową przyjęcia uchodźców w ramach tzw. systemu relokacji.

Share
Polska nie przyjęła uchodźców. Teraz stanie przed unijnym trybunałemŹródło: SPL/East News, fot: Lukasz Zakrzewski/REPORTER
d11in87

Tymczasowy mechanizm w sytuacjach nadzwyczajnych przyjęto we wrześniu 2015 roku. Na jego mocy państwa unijne zobowiązały się do relokacji z Włoch i Grecji osób potrzebujących pomocy. Zarówno Polska, jak i Węgry oraz Czechy nie przjęły ani jednego z grupy 120 tys. uchodźców. Kryzys migracyjny, a także kwestia odgórnego przyjmowania migrantów z terenów ogarniętych wojną był jednym z głównych tematów kampanii w 2015 roku.

Reakcja po skardze

KE wysłała oficjalne pismo do TSUE na poczatku grudnia 2017 roku. Powołała się na swoje orzeczenie z września, które jednoznacznie stwierdzało naruszenia systemu relokacji. Pomimo obowiązku nałożonego przez UE, Polska nie respektowała postanowienia.

d11in87

"Decyzje Rady nakładają na państwa członkowskie obowiązek oferowania miejsc na potrzeby relokacji, co trzy miesiące, w celu zapewnienia sprawnej procedury relokacji w uporządkowany sposób." - informuje we wtorkowym komunikacie trybunał.

Unijny sąd stwierdza także, że "prawie wszystkie pozostałe państwa członkowskie podjęły kroki w celu wypełnienia zobowiązań w tej sprawie, łącznie z relokacją, Polska nie przeprowadziła żadnej relokacji, a od grudnia 2015 r. nie zaproponowała żadnego miejsca gotowego na relokację".

Zgodnie z decyzją o relokacji, państwa unijne miały w ciągu dwóch lat rozdzielić pomiędzy sobą blisko 120 tys. osób. Jednak w rzeczywistości kraje członkowskie przyjęły ponad 32 tys. uchodzców. Polska, jeszcze za czasów rządu Ewy Kopacz, zobowiązała się do przyjęcia 7 tys. uchodzców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d11in87

Zobacz także: Jaki odpowiada Biedroniowi. Padają mocne słowa

d11in87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11in87
d11in87
Więcej tematów