Polska naruszyła przepisy praw człowieka UE
Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka poprzez brak zapewnienia możliwości uznania i ochrony związków osób tej samej płci. Jest werdykt w tej sprawie.
12.12.2023 | aktual.: 19.11.2024 19:58
Polska naruszyła przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, gwarantujący prawo uznania i ochrony związków osób tej samej płci.
We wtorek Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka orzekła, że Polska naruszyła art. 8 w tym zakresie. "Brak jakiejkolwiek formy prawnego uznania i ochrony par jednopłciowych w Polsce narusza Europejską Konwencję Prawa Człowieka". Rozwiązaniem jest wprowadzenie co najmniej związków partnerskich.
"Czekamy na spotkanie z Tuskiem"
- Wyrok pokazuje, że prawa osób LGBT+ nie są kwestią światopoglądu tego czy innego polityka. Prawo jest dla wszystkich - powiedział OKO.press Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość nie Wyklucza, zrzeszonego w Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej.
- Czekamy na spotkanie z Donaldem Tuskiem - dodaje Mirka Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii. - Chcemy porozmawiać o wykonaniu wyroku, ale uważamy, że zasługujemy na coś więcej - podkreśliła.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, który jest sądem Rady Europy, ogłosił we wtorek wyrok w sprawie zapoczątkowanej w 2017 roku skargą pięciu polskich par jednopłciowych.
Trybunał uznał, że Polska łamie artykuł ósmy (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, bo "nie wywiązała się ze swego obowiązku zapewnienia skarżącym" dostępu do "ram prawnych zapewniających uznanie i ochronę ich związków jednopłciowych". "To uchybienie spowodowało niezdolność skarżących do uregulowania podstawowych aspektów ich życia. A także stanowiło naruszenie ich prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego" – ogłoszono w Strasburgu.
Jak czytamy w informacji ws. wyroku, skarżącymi było 10 osób z Polski. Tworzą pary osób tej samej płci. Zaznaczono, że pozostają w stabilnych związkach.
"Trybunał stwierdził, że nie można powiedzieć, by polskie ramy prawne zapewniały wymagane uznanie i ochronę par tej samej płci w stabilnym związku. Partnerzy tej samej płci nie byli w stanie uregulować podstawowych aspektów ich wspólnego życia, takich jak kwestie majątkowe, alimentacyjne, podatkowe i spadkowe. Ponadto w większości sytuacji ich związek nie miały znaczenia w kontaktach z organami sądowymi lub administracyjnymi.władzami sądowymi lub administracyjnymi" – stwierdzili strasburscy sędziowie.
Zobacz także
Źródło: UE/DW/OKO.press