Polska jest przygotowana na atak bioterrorystyczny
Polska jest przygotowana na ewentualne zagrożenie bioterroryzmem. W każdym województwie opracowane są plany działania w takim przypadku - poinformował w czwartek Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Trybusz. Według inspektora, zagrożenie bioterroryzmem w Polsce nie jest duże, lepiej jednak "dmuchać na zimne".
"Przygotowania są prowadzone od kilkunastu miesięcy. Objęły one działania planistyczne. Każda wojewódzka stacja sanitarno-epidemiologiczna ma stosowny plan postępowania w przypadku zagrożenia. Są też opracowane procedury dotyczące współdziałania służb ratowniczych, przepływu informacji, postępowania w przypadku chorób zakaźnych" - powiedział Trybusz.
Dodał, że były i są prowadzone szkolenia personelu medycznego, zwłaszcza lekarzy pierwszego kontaktu, zespołów wyjazdowych karetek, personelu izb przyjęć. W razie niebezpieczeństwa są listy szpitali, do których mieliby trafiać poszkodowani. Są także wyszczególnione grupy osób, które w razie ataku bioterrorystycznego należałoby w pierwszej kolejności zaszczepić. Chodzi zwłaszcza o służby ratownicze, mundurowe i osoby, które miały bezpośredni kontakt z substancją zakaźną.
Trybusz poinformował, że docelowo ma być zakupionych 1,2 mln dawek szczepionek przeciw ospie. Zaznaczył jednak, że to działanie "na zapas"; będą one użyte dopiero w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.
Procedury przygotowane przez GIS zakładają, że jeśli lekarz stwierdzi lub będzie podejrzewał groźną chorobę zakaźną, niezwłocznie powinien powiadomić telefonicznie powiatowego inspektora sanitarnego. W przypadku potwierdzenia choroby chory trafia do szpitala. Osoby zarażone wąglikiem podlegają obowiązkowej hospitalizacji, choć nie muszą być w szpitalu izolowane od innych chorych.
Powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o zgłoszeniu odpowiednie służby (m.in. policję, centrum zarządzania kryzysowego).
Jeśli zachodzi konieczność odizolowania i ochrony jakiegoś terenu, zadanie to spoczywa na policji. Ma ona też obowiązek asystowania osobom wykonującym zadania i kontrolować przestrzeganie przez ludność wprowadzonych zarządzeń.
Straż pożarna, w przypadku wystąpienia ataku bioterrorystycznego, zabezpiecza potencjalnie niebezpieczne materiały, dezynfekuje skażone miejsca i zabezpiecza teren przed rozprzestrzenianiem się zagrożenia. (an)
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa wojna? Czy Saddam Husajn zostanie usunięty? Kto go zastąpi? Czy rozbrojenie Iraku jest warte wielu ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej.
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.