Został cudownie uzdrowiony
Stanisław Kostka (ur. w 1550 r., na zdjęciu: rzeźba św. Stanisława Kostki w kościele św. Andrzeja w Rzymie), drugorzędny patron Polski i polskiej młodzieży, pochodził z rodziny magnackiej. Kształcił się w kolegium jezuickim w Wiedniu. W 1565 r. ciężko zachorował. Miał wówczas wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię Świętą. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Za jej przyczyną miał doznać cudownego ozdrowienia, otrzymując też nakaz wstąpienia do jezuitów.
Uczynił to w 1567 r. wbrew woli rodziny, dzięki wsparciu św. Piotra Kanizjusza - do zakonu przyjął go jego generał, św. Franciszek Borgia. W kilka miesięcy później Stanisław zmarł na malarię w Rzymie. Jego kult zrodził się natychmiast i spontanicznie. Kiedy w dwa lata później otwarto jego grób, znaleziono ciało świętego rzekomo nietknięte rozkładem. Został beatyfikowany w 1602 r. przez papieża Pawła V i kanonizowany przez Benedykta XIII 31 grudnia 1726 r.
Temu świętemu przypisywano zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Chocimiem w 1621 r., Jan II Kazimierz Waza orędownictwu świętego przypisywał zwycięstwo w bitwie pod Beresteczkiem.