PolskaPolscy posłowie w stylu disco

Polscy posłowie w stylu disco

Premier Japonii Junichiro Koizumi i sekretarz generalny ONZ Kofi Annan znaleźli się w pierwszej piętnastce najlepiej ubranych mężczyzn świata w rankingu magazynu "Esquire". Polskim politykom takie honory raczej nie grożą. Nie oznacza to, że nasi parlamentarzyści nie starają się dobrze ubierać - pisze Michał Zaczyński w tygodniku "Wprost".

Polscy posłowie w stylu disco
Źródło zdjęć: © WP.PL

Na pierwszy rzut oka sejmowe korytarze mogą nawet przypominać wybieg dla modelek i modeli, można bowiem obserwować na nich najnowsze trendy. Tyle że polscy politycy w większości pozostają oporni na wiedzę, jak być nie tylko trendy, ale i dobrze ubranym.

Kiedy podczas rozmów serbsko-albańskich w sprawie Kosowa w Rambouillet sekretarz stanu USA Madeleine Albright przywitała albańską delegację w dziwacznym kostiumie z cienkich, zwisających do kolan tkanin, Albańczycy pomylili ją ze... sprzątaczką i kazali jej poczekać. Zagraniczna delegacja przyjeżdżająca na ulicę Wiejską może dojść do wniosku, że pomyliła polski parlament z dyskoteką. W tym sezonie Sejm mieni się bowiem jaskrawymi odcieniami turkusu. W krawatach o takich kolorach gustują posłowie praktycznie ze wszystkich ugrupowań - Grzegorz Napieralski z SLD, Radosław Sikorski i Ludwik Dorn z PiS czy Krzysztof Bosak z LPR. Nasi politycy wiedzą, że gdzieś dzwonią, bo krawaty w jaskrawe błękity i róże będą hitem wiosny i lata.

Problemem jest to, że tego typu dodatki powinno się nosić po godzinie 18.00, a nie podczas porannych obrad. Te odcienie są zresztą zbyt ekscentryczne dla zawodu polityka. A już na pewno wtedy, gdy zostają zestawione z - inspirowaną stylem aktora Johna Travolty - błyszczącą satynową marynarką, w czym celuje na przykład Janusz Krasoń z SLD. Na Wiejskiej panuje głównie styl disco retro. Julia Pitera z PO chodzi na przykład w falujących spódniczkach dzwonach z lat 70., Anna Sobecka z LPR - w obcisłych połyskujących poliestrach, a Joanna Senyszyn z SLD - w skórzanych spodniach, ażurowych sweterkach, kwiecistych kożuszkach (dodatkowo obwieszona biżuterią). Takiego image'u nie powstydziłaby się popularna w latach 80. niemiecka piosenkarka Sandra.

Ci z posłów, na których "Gorączka sobotniej nocy" z Travoltą nie zrobiła wrażenia, lansują własny styl. Henryk Siedlaczek z PO nosi na przykład marynarkę "doszytą" do kamizelki. Jan Rokita, choć z wyraźnym sznytem krakowskim, nosi się w stylu angielskiego dżentelmena. Jest w tym jednak przestylizowany, na przykład niemal w ogóle nie zdejmuje płaszcza, przesadnie eksponując podniesiony kołnierz ze słynną kratką na rewersie, przypominającą Burberry.

Królem oryginałów jest Jan Rzymełka z PO z zawieszonym pod szyją bursztynem wielkości dłoni, w kształcie końskiego flo. Możliwe, że Rzymełce spodobał się wizerunek Georgie'a W. Busha, ale prezydent Ameryki nigdy nie pozwoliłby sobie wejść do Kongresu w kowbojskim kapeluszu, jaki zdarza mu się zakładać na ranczo w Teksasie. - Polscy politycy pamiętają zasadę, że ktoś taki jak oni musi na tyle się wyróżniać, by być rozpoznawalnym. Zapominają jednak, że zbytnia oryginalność prowadzi do alienacji - mówi historyk kodu ubioru i projektant Bernard Hanaoka.

- Pokaz mody dał mi inne spojrzenie na życie - zwierzał się tuż po zeszłotygodniowym pokazie mody parlamentarnej w Warszawie Grzegorz Napieralski. Nie na długo. Na wybiegu Napieralski prężył się w eleganckim taliowanym garniturze, by za chwilę włożyć swój własny, o rozmiar za duży i za długi. Katarzyna Piekarska z SLD i Dorota Arciszewska z PiS na wybiegu zrobiły furorę, ale po pokazie natychmiast wróciły do swoich nudnych strojów. Także Renata Beger z Samoobrony od razu zamieniła wyszczuplający sylwetkę kostium w pionowe pasy na banalną spódniczkę. Jedynie jej klubowy kolega Krzysztof Sikora w swoim czekoladowym garniturze w delikatne prążki, białej koszuli i kremowym krawacie wyglądał wytworniej niż podczas pokazu - pisze Michał Zaczyński w tygodniku "Wprost".

Źródło artykułu:Wprost

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)