Trwa ładowanie...
dkv0pbb

Politolog ostrzega: Polacy mogą stracić zaufanie do wyborów i wyjść na ulice

Liczba głosów nieważnych na pewno wpłynęła na wypaczenie wyników wyborów - ocenia politolog dr Bartłomiej Biskup. Aż 17,85 procent wszystkich oddanych głosów w sejmikach uznano za nieważne. Ekspert jest przekonany, że to sondaż exit poll właściwie odzwierciedlił preferencje Polaków. Ostrzega również, że obywatele mogą stracić zaufanie do głosowania i wyjść na ulice.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protest w Gdańsku "Stop manipulacjom wyborczym!", 22 listopada
Protest w Gdańsku "Stop manipulacjom wyborczym!", 22 listopada (PAP, Fot: Adam Warżawa)
dkv0pbb

Czytaj również: PiS wygrał, a właściwie przegrał. Tajemnica w jednomandatowych okręgach.

Bartłomiej Biskup tłumaczy, że wyniki samych wyborów różnią się od tych sondażowych z powodu tylu głosów nieważnych. Przyznaje, że sprawa wymaga działań, bo może się to zakończyć utratą zaufania obywateli do głosowania. W efekcie może to doprowadzić do wyjścia niezadowolonych Polaków na ulice albo spadkiem frekwencji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński już zapowiedział na 13 grudnia demonstrację w sprawie liczenia głosów.

Zobacz również wideo. Kaczyński: ogłoszone przez PKW wyniki uważamy za nieprawdziwe.

Bartłomiej Biskup przyznaje, że będziemy teraz mieli do czynienia ze spektaklem podważania wiarygodności ze względu na liczne błędy proceduralne. - Na pewno trzeba wyciągnąć z tego wnioski i ustrzec się takich błędów w kolejnych wyborach - podkreśla.

dkv0pbb

Zdaniem politologa, wyniki wyborów świadczą przede wszystkim o dwóch wygranych: PiS, które na poziomie ogólnopolskim wygrało, choć nie tak wysoko jak wskazywał sondaż, i PSL, które zaliczyło bardzo dobry wynik prawie na poziomie dwóch największych partii.

Zgodnie z ogłoszonymi w sobotę wynikami wyborów najwięcej mandatów w sejmikach wojewódzkich zdobyła Platforma Obywatelska - 179. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało ich 171, Polskie Stronnictwo Ludowe - 157, a Sojusz Lewicy Demokratycznej-Lewica Razem - 28 mandatów. PO uzyskała najwięcej mandatów, choć procentowo ustępuje PiS. Na PO oddano w wyborach do sejmików 26,36 procent ważnych głosów, a na PiS 26,85 procent. PSL zdobyło 23,68 procent głosów, a SLD-Lewica Razem 8,78 procent.

 (fot. WP.PL)
((fot. WP.PL))
dkv0pbb

Podziel się opinią

Share
dkv0pbb
dkv0pbb
Więcej tematów