Trwa ładowanie...

Policja zastrzeliła jednego z liderów Bractwa Muzułmańskiego

• W strzelaninie zginął też pomocnik Mohammeda Kamala
• Według MSW w Kairze Kamal był odpowiedzialny za "zbrojne ramię" organizacji
• Zdelegalizowane Bractwo utrzymuje, że jest pokojową organizacją

Share
Policja zastrzeliła jednego z liderów Bractwa MuzułmańskiegoŹródło: AFP, fot: Marwan Naamani
d46oicf

61-letni Mohammed Kamal, członek najwyższego kierownictwa Bractwa, oraz Jasir Szehata zginęli w nocy z poniedziałku na wtorek, gdy siły bezpieczeństwa dokonały nalotu na mieszkanie na południu Kairu, by ich zatrzymać. Funkcjonariusze zostali ostrzelani i odpowiedzieli ogniem - oświadczyło MSW. Według resortu mieszkanie było kryjówką Bractwa.

Z kolei samo Bractwo napisało na swych profilach w mediach społecznościowych, że Kamal zniknął w poniedziałek wieczorem, wiele godzin przed podaniem przez MSW informacji o jego śmierci.

Wysoki rangą przedstawicieli Bractwa Amr Darrag, który przebywa na uchodźstwie w Turcji, twierdzi, że Kamal od wielu miesięcy nie angażował się w codzienną działalność organizacji. Darrag zakwestionował prawdziwość oświadczenia MSW o śmierci Kamala w wyniku strzelaniny; jego zdaniem został on zatrzymany, a następnie zabity.

d46oicf

- Może to doprowadzić do kolejnych nieodpowiedzialnych aktów przemocy ze strony młodych ludzi. Młodzi są oburzeni - powiedział.

Abd el-Fatah es-Sisi, były dowódca armii, który w maju 2014 roku został wybrany na prezydenta Egiptu, od obalenia w lipcu 2013 roku wywodzącego się z Bractwa prezydenta Mohammeda Mursiego stosuje najostrzejsze represje wobec islamistów we współczesnej historii Egiptu. Siły bezpieczeństwa zabiły setki zwolenników Mursiego podczas brutalnej likwidacji ich obozowiska w Kairze. Zatrzymano tysiące sympatyków organizacji i skazano ich na śmierć w zbiorowych procesach, które były potępiane przez organizacje broniące praw człowieka.

Władze Egiptu uznały Bractwo Muzułmańskie, które jest najstarszym islamistycznym ruchem na świecie, za organizację terrorystyczną i zdelegalizowały ją. Większość wysokich rangą przedstawicieli tego ruchu została zatrzymana, przebywa na uchodźstwie lub ukrywa się.

Bractwo utrzymuje, że jest pokojową organizacją.

d46oicf

Kamal był jednym z najbardziej prominentnym liderów Bractwa wciąż przebywających na wolności. Do maja był odpowiedzialny za komitet młodzieżowy Bractwa.

Egipskie MSW twierdzi, że Kamal kierował zbrojnym ramieniem Bractwa. W oświadczeniu resort napisał, że Kamala dwukrotnie skazano zaocznie na dożywocie za tworzenie grup zbrojnych i eksplozję w pobliżu komisariatu. Był też poszukiwany w związku z zabójstwem prokuratora generalnego Egiptu Hiszama Barakata w czerwcu 2015 roku i próbą zabójstwa zwierzchnika egipskich muzułmanów, wielkiego muftiego Egiptu Alego Gomy w sierpniu 2016 roku. (PAP)

jhp/ mc/

d46oicf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46oicf
Więcej tematów