Trwa ładowanie...

Polexit po wyroku TK? Kukiz mówi o "tumanieniu narodu"

Paweł Kukiz zabrał głos po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. nadrzędności prawa krajowego nad unijnym. Według niego, wbrew temu, co sądzi opozycja, decyzja TK nie jest początkiem wyjścia Polski z UE. "Taka ewentualna wola władz zostałaby obalona wolą obywateli" - napisał w mediach społecznościowych. Polityk przypomniał, że według sondaży większość Polaków popiera członkostwo we Wspólnocie.

Share
Polexit po wyroku TK? Kukiz mówi o "tumanieniu narodu" (East News)Polexit po wyroku TK? Kukiz mówi o "tumanieniu narodu" (East News)
d114b2g

W czwartek po południu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre przepisy Traktatu o UE są niezgodne z polską Konstytucją. - Organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Rzeczpospolitą Polską w traktatach - tłumaczyła prezes Julia Przyłębska.

Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego to efekt kwietniowego wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, który zgłosił wątpliwości co do konstytucyjności zasady pierwszeństwa prawa unijnego.

Po ogłoszeniu wyroku pojawiły się liczne głosy osób, które uważają, że jest to kolejny krok do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej, czyli tzw. polexitu. W ostatnich dniach najczęściej taki scenariusz kreślili posłowie opozycji. Innego zdania jest jednak Paweł Kukiz.

d114b2g

Zobacz też: Sikorski ostro o Przyłębskiej. "Jest tak niezależna jak Suski"

"Żadnego polexitu nie będzie, bo UE sama nas wyrzucić nie może. Nie ma bowiem ani przepisów, ani procedur, które umożliwiają 'wyrzucenie' państwa-członka UE. Państwo może opuścić Wspólnotę jedynie na własne życzenie (art. 50 Traktatu Lizbońskiego)" - napisał polityk na Facebooku.

Według niego, decyzję ws. członkostwa Polski w Unii mogliby podjąć jedynie Polacy w drodze referendum. A wynik takiego - jak dodał - byłby łatwy do przewidzenia.

d114b2g

"Wystarczy popatrzeć na sondaże (ilu Polaków jest 'za' członkostwem w UE, a ilu przeciw), by zauważyć, że taka ewentualna wola władz zostałaby obalona wolą Obywateli" - pisze Kukiz.

"PO tumani naród"

Dalej polityk stwierdza, że "totalna opozycja" będzie starała się wykorzystać mówienie o polexicie jak "paliwo wyborcze". Sugeruje też, że politycy wykorzystujący taki argument zdają sobie sprawę z tego, że w najbliższych latach do polexitu nie dojdzie.

We wpisie Kukiz nawiązał też do wypowiedzi jednego z posłów KO na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego. "Oto wypowiedź Cezarego Tomczyka na temat wyroku TK dla Wirtualnej Polski: 'To droga do polexitu. Przed wyborami staniemy przed wielkim dylematem. Albo zachód, albo wschód'" - cytuje.

"Czyli pan Tomczyk doskonale wie, że 'przed wyborami' 2023 do żadnego 'polexitu' nie dojdzie, a mimo to wraz z całą PO (z Tuskiem na czele) tumanią Naród, że właściwie to już dziś jesteśmy poza UE i że nikt nas nie lubi, a przecież za ich czasów kochał nas, Polaków, cały świat!" – ironizuje dalej Kukiz.

d114b2g

I dodaje, że w czasach rządów PO-PSL Polska "była przez świat kochana", bo "można było z nami robić wszystko".

 Źródło: Facebook.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d114b2g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d114b2g
d114b2g
Więcej tematów