Trwa ładowanie...

Polak ograbił Ikeę z milionów. "To on wszystko zaplanował"

Zamieszkały w Malmoe Polak jest głównym oskarżonym w sprawie serii największych w historii Szwecji ataków hakerskich, mających na celu wyłudzenie pieniędzy. Wśród poszkodowanych są szwedzkie banki, firmy, a także partia polityczna.

Polak ograbił Ikeę z milionów. "To on wszystko zaplanował"Źródło: Pixabay.com
d14aju9
d14aju9

Obejmujący aż 60 punktów i tysiąc stron akt oskarżenia wobec ośmiu osób, w tym trzech Polaków, wpłynął właśnie do sądu rejonowego w Malmoe.

Według prokuratury mózgiem grupy był 38-letni Krzysztof H. Miał on wraz ze wspólnikami w latach 2015-16 wyłudzić 40 mln koron (4,2 mln euro), włamując się do systemów informatycznych firm lub posługując się fałszywymi fakturami. Pieniądze najpierw trafiały na konto jednej ze spółek w Szwecji, a potem szybko były przelewane na inne konta w Szwecji, Kosowie oraz Hongkongu.

Zobacz też: Najgroźniejsze cyberataki na świecie

Ikea, Swedbank i duchowni

Najbardziej poszkodowanymi są szwedzkie banki Swedbank oraz Ikano, firma pośrednicząca w płatnościach Klarna, koncern Ikea, ale także szwedzka Służba Więzienna, luterański Kościół Szwecji czy prawicowe ugrupowanie Szwedzcy Demokraci.

d14aju9

W wielu przypadkach hakerzy przejęli kontrolę nad komputerami, wysyłając e-mail z załącznikiem zainfekowanym wirusem. Jego otwarcie pozwalało na poznanie haseł oraz kodów.

- Można powiedzieć, że mieliśmy szczęście, gdyż w momencie zatrzymania podejrzanego miał on włączony komputer - przyznaje Stefan Larsson ze szwedzkiej policji. W ten sposób śledczy mogli zabezpieczyć dowody i uzyskać dostęp do serwerów w Polsce.

Krzysztof H. nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Twierdzi, że jest jedynie "zamieszany w sprawę". Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Proces ma rozpocząć się 26 września, a zakończyć w lutym 2018 roku.

Ze Sztokholmu Daniel Zysk

d14aju9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14aju9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj