Polak odznaczony w rocznicę niepodległości Czechosłowacji
Najwyższym czeskim odznaczeniem państwowym - Orderem Tomasza Garrigua Masaryka, w 83. rocznicę niepodległości Czechosłowacji, odznaczony został w niedzielę Polak - Ryszard Siwiec.
Rodzinie Ryszarda Siwca order, za wybitne zasługi w walce o demokrację i prawa człowieka, wręczył prezydent Czech Vaclav Havel w czasie uroczystości w sali władysławowskiej praskiego Zamku.
8 września 1968 roku, w proteście przeciwko okupacji Czechosłowacji przez wojska państw Układu Warszawskiego, Ryszard Siwiec podpalił się w czasie centralnych uroczystości dożynkowych na Stadonie Dziesięciolecia w Warszawie. W pożegnalnym liście napisał: Umieram, aby zwyciężyła prawda, ludzkość i miłość. Niech prawda zawsze znaczy prawdę. Zmarł 12 września 1968 roku.
Ryszard Siwiec urodził się 7 marca 1909 roku. Był absolwentem wydziału prawa Jana Kazimierza we Lwowie. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie mieszkał w Przemyślu, gdzie pracował jako księgowy i radca prawny. Był żonaty, miał pięcioro dzieci.
Ryszard Siwiec jest jedną z 44 osób, które w 83. rocznicę niepodległości Czechosłowacji otrzymały w czasie uroczystości na praskim Zamku wysokie odznaczenia państwowe.
W swym wystąpieniu Vaclav Havel potępił krytykę, jakiej w Czechach - przez przedstawicieli partii politycznych - poddawani są ci, którzy reprezentują inne od powszechnie prezentowanych poglądy. Znów wyzywa się wszystkich, którzy ośmielają się samodzielnie, niezależnie i krytycznie myśleć i pisać - powiedział Havel, który uważa, że takie podejście to ziemny relikt przeszłości i budzenie najgorszych archetypów czeskiego życia politycznego. (jask)