Polacy wracają do pracy przy zbiorach szparagów
Pracownicy sezonowi z Polski znów chętnie
zgłaszają się do pracy przy zbiorach szparagów w Niemczech. Według
niemieckich mediów ma to związek z kryzysem gospodarczym i wysokim
kursem euro.
Jak poinformował rzecznik Federalnej Agencji Pracy Kurt Eikemeier od stycznia do marca wydano o 3,5%. więcej pozwoleń na pracę sezonową w Niemczech niż w tym samym okresie zeszłego roku - w sumie około 88 tysięcy.
Najwięcej takich pozwoleń uzyskali Polacy - 53.748. Drugą pod względem liczebności grupę stanowią Rumuni - 28.682.
Zadowolenia nie kryją niemieccy plantatorzy szparagów, których zbiory właśnie się rozpoczynają.
- W minionych latach trzeba było zadać sobie wiele trudu, by znaleźć do zbierania szparagów wystarczającą liczbę pracowników, czyli od 2500 do 3000. Teraz mamy znacznie więcej zainteresowanych niż miejsc pracy - powiedział dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Manfred Schmidt ze stowarzyszenia Beelitzer Spargel.
Polacy zawsze stanowili największą grupę obcokrajowców, pracujących przy zbiorach szparagów w Niemczech. Jednak według "Sueddeutsche Zeitung" w latach 2005-2008 liczba polskich pracowników sezonowych spadła o jedną trzecią. Zastępowano ich głównie pracownikami z Rumunii.
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. głównym celem migracji zarobkowych stały się Wielka Brytania i Irlandia, które otworzyły swój rynek pracy dla obywateli nowych państw członkowskich.
Oba te kraje poważnie ucierpiały jednak w wyniku światowego kryzysu finansowego oraz recesji gospodarczej i nie są już tak atrakcyjne dla osób poszukujących pracy za granicą.
Tymczasem - jak zauważają media - praca sezonowa w Niemczech stała się bardziej atrakcyjna ze względu na wzrost wartości euro w stosunku do m.in. złotówki w minionych miesiącach, a także większe wynagrodzenia.
W zachodnich krajach związkowych stawka za godzinę pracy przy zbiorach szparagów wynosi w tym roku od 5,55 do 5,70 euro, a na wschodzie - od 5,10 do 5,55 euro. Według "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w zeszłym roku na polach szparagów w Brandenburgii płacono 4,62 euro za godzinę pracy, podczas gdy obecnie stawka wynosi 5,18 euro.
Niemcy cenią szparagi za smak i często podkreślają ich walory odżywcze. Każdego sezonu każdy Niemiec konsumuje średnio 1,2 kilogramów szparagów.
Anna Widzyk