Polacy spokojni o niebo. Prawie połowa mówi jednym głosem

Prawie połowa badanych Polaków twierdzi, że "polskie niebo" jest dobrze chronione przez systemy obrony powietrznej - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Zupełnie innego zdania jest ponad 33 proc. ankietowanych.

Myśliwce NATO patrolujące "polskie niebo"
Myśliwce NATO patrolujące "polskie niebo"
Źródło zdjęć: © East News | Cover Images
oprac. MDol

22.11.2022 09:41

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony po tragedii w Przewodowie. Ankieterzy zadali Polakom jedno pytanie: "Czy Twoim zdaniem 'polskie niebo' jest dobrze chronione przez system obrony powietrznej?".

Prawie połowa badanych stwierdziła, że niebo nad Polską jest bezpieczne. Najwięcej ankietowanych, bo aż 37,2 proc., wskazało odpowiedź "raczej tak", a 11,3 proc. respondentów - "zdecydowanie tak".

22,9 proc. badanych uważa, że niebo nad Polską "raczej nie jest" dobrze chronione, a według 10,7 proc. ankietowanych "zdecydowanie nie jest".

Zdania w tym temacie nie ma aż 17,9 proc. pytanych.

Czy "polskie niebo" jest dobrze chronione przez systemy obrony powietrznej?
Czy "polskie niebo" jest dobrze chronione przez systemy obrony powietrznej?© Licencjodawca

Godzina 15:40. Rakieta spadła na Polskę

We wtorek ok. 15:40 na terenie leżącej niedaleko od granicy z Ukrainą wsi Przewodów (powiat hrubieszowski, województwo lubelskie) spadł pocisk. Zginęło dwóch obywateli Polski. Wcześniej siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne.

Pierwsze nieoficjalne doniesienia nie dawały odpowiedzi, czy rakieta została wystrzelona przez Rosjan w ramach zmasowanego ataku na ukraińskie cele. Spekulacje uciął jednak prezydent Andrzej Duda: - Nic nie wskazuje na to, że był to intencjonalny atak na Polskę.

Prezydent przyznał, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pocisk, który spadł na wieś Przewodów to rakieta ukraińskiej obrony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Seria telefonów do Polski. Generał o koniecznej reakcji

Generał jednoznacznie: Rakieta powinna być zestrzelona

W Wirtualnej Polsce rozmawialiśmy na ten temat z ekspertami. Gen. bryg. (rez.) pil. dr hab. Jan Rajchel, pilot wojskowy klasy mistrzowskiej, stwierdził, że systemy obrony powietrznej powinny być natychmiast wzmocnione.

- Bez tego Polska nie będzie miała swobody działań swojej armii - zarówno obronnych, jak i zaczepnych. Jeśli rakieta leciała w kierunku terytorium Polski i NATO, to w normalnej sytuacji powinna być zestrzelona. Dlatego nowoczesny system powinien być rozmieszczony na całej granicy wschodniej, z uwzględnieniem granicy z Białorusią - stwierdził gen. Rajchel.

Czytaj też:

Zobacz także