Trwa ładowanie...

Polacy potrafią zadbać o swoją karierę

Polacy są wszechobecni. W tej chwili nie ma chyba na świecie takiego kraju, gdzie nie można natknąć się na Polaków. Na decyzję szukania nowej ojczyzny ma wpływ wiele czynników. Ale główny to chęć szybszego polepszenia warunków życia i szybszego dorobku. Polacy to naród ciekawy, odważny i często poza granicami radzi sobie lepiej niż w ojczystym kraju.
Share
We Francji mieszka ok. 1,05 mln Polaków.
We Francji mieszka ok. 1,05 mln Polaków.Źródło: Jupiterimages
d3ei0tg

Za drugą ojczyznę wielu Polaków wybrało właśnie Francję. Na dzień dzisiejszy tutejsza Polonia, to ponad milion osób. Swoje miejsce znaleźli na terenie całej Francji. Większość karierę rozpoczyna w Paryżu i największych miastach, tam gdzie rynek pracy jest o wiele bogatszy i bardziej urozmaicony niż w miastach i miasteczkach na prowincji, gdzie i Francuzi mają problem ze znalezieniem zajęcia.

Od lat dużym skupiskiem polskiej emigracji jest Lotaryngia. Tu Polacy przyjeżdżali za chlebem do pracy w kopalniach i hutach. Obecna Polonia to już czwarte pokolenie pierwszych zamieszkałych tu Polaków oraz kolejna duża grupa, którzy swoje losy z Lotaryngią związali po 2004 roku. Wśród emigrantów jest wiele ciekawych ludzi. Z zależności od chęci, zdolności czy własnego uporu, każdy w swoisty sposób zaistniał w nowym kraju. Jednym udało się lepiej, inni żyją przeciętnie. Jednak wszyscy zdołali pokonać trudności, w zetknięciu z nową rzeczywistością.

Polacy są narodem jak każdy inny. Mamy swoje słabości, dobre i złe cechy, określoną mentalność itp. Polacy są narodem zaradnym. Dobrze adaptującym się niemal w każdym kraju. A bariera językowa, nie zawsze przeszkadza w robieniu tutaj kariery.

d3ei0tg

Polacy nie przyjeżdżają do Francji z wielkimi zasobami pieniężnymi. Przyjeżdżają poprawić swoje życie i często swoją karierę zaczynają od zera. Ze względu na fachowość i pracowitość, zatrudniani są we francuskich firmach chętniej niż przedstawiciele innych narodowości. A po kilku latach z powodzeniem rozpoczynają karierę na własną rękę. Przykładów na karierę Polaków we Francji jest bardzo dużo.

W Lotaryngii, gdzie Polacy reprezentują dosyć liczną Polonię, na każdym kroku można natknąć się na polskie dobrze prosperujące firmy. Od ponad trzydziestu lat, jedna z Polek, która urodziła się we Francji prowadzi znane w całej okolicy biuro turystyczne. Biuro to zostało założone dla Polaków. Obecna a zarazem ówczesna dyrektorka biura, organizowała dla Polaków, którzy zostali tutaj po wojnie grupowe wyjazdy do kraju. Zajmowała się również przesyłkami pieniędzy i paczek od Polaków z całej Lotaryngii do rodzin w Polsce.

W czasie stanu wojennego charytatywnie organizowała zbiórki żywności, leków, odzieży i pieniędzy dla potrzebujących w Polsce. Obecnie biuro turystyczne "Poltur" w Metz, bo o nim mowa, dalej współpracuje z polskimi firmami przewozowymi, świadcząc usługi dla mieszkających tu Polaków. To z usług tego biura, Polacy korzystają najczęściej. Właścicielka biura jest jedną z najbardziej znanych i lubianych przedstawicieli tutejszej Polonii. Posiadając wiele kontaktów wśród Francuzów, pomaga Polakom w znalezieniu pracy. Jest dumna, że jest Polką i nigdy nie ukrywa swojego pochodzenia. Ciekawą i znaną w całej Lotaryngii postacią jest Polak posiadający rozbudowaną sieć zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz firm budowlanych. Swoją karierę rozpoczynał trzydzieści lat temu, jako fryzjer domowy. Obecnie jego salony fryzjerskie są najczęściej odwiedzane nie tylko przez Polaków, ale i przez Francuzów. Zatrudnia, bowiem ponad stu profesjonalistów. Wśród nich wielu Polaków. Właściciel salonów fryzjerskich, na każdym kroku
podkreśla swoją polskość. Jemu również wielu Polaków dużo zawdzięcza. Nigdy nie odmawia pomocy, kiedy rodacy są w potrzebie.

Następny przykład na karierę emigranta, to Polak- właściciel potężnej firmy z oddziałami w Polsce i Anglii. Jest to firma specjalizująca się w produkcji i montowaniu drzwi i okien. Połowa zatrudnionych w tej firmie, to Polacy. Chętnie się w niej zatrudniają, gdyż właściciel mówi po polsku. Zaoszczędza to im wielu problemów związanych z brakiem znajomości języka.

d3ei0tg

Doskonale na tutejszym terenie prosperuje dwóch właścicieli firm zajmujących się sprzedażą aut na rynek francuski i polski. Zatrudniają w nich głównie Polaków.

Przykłady polskich emigrantów, którym się we Francji "udało" zrobić karierę jest bardzo dużo. Pracują tu wspaniali lekarze, inżynierowie, architekci i nauczyciele. Za solidność i fachowość w wykonywaniu pracy są szanowanymi i docenianymi pracownikami w swoim środowisku.

Obserwując drogę kariery polskich emigrantów we Francji nasuwa się wniosek, że Polacy są narodem, który daje sobie radę w każdych warunkach i na całym świecie. Polacy są inteligentni, spostrzegawczy, co pozwala na szybkie odnalezienie się w nowej, czasami brutalnej rzeczywistości. Dobrą cechą rodaków jest również łatwość w nawiązywaniu kontaktów, w tym przypadku z Francuzami.

Francuzi coraz bardziej nas cenią i chętnie zatrudniają, doceniając naszą fachowość, punktualność oraz poważne traktowanie pracy. Dlatego też niewielu Polaków pozostaje bez pracy i korzysta z zasiłków dla bezrobotnych. Chętnie dokształcają się z myślą o lepszych zarobkach. Szybciej niż inne narodowości osiągają swoje zamierzone cele. Jednym słowem - Polak potrafi.

Z Metz dla polonia.wp.pl
Agnieszka Iwulski

d3ei0tg

Podziel się opinią

Share
d3ei0tg
d3ei0tg
Więcej tematów