PolskaPolacy ocenili propozycję prezydenta Dudy. Będzie referendum?

Polacy ocenili propozycję prezydenta Dudy. Będzie referendum?

Czy należy przeprowadzić referendum ws. konstytucji? Opinie Polaków są zróżnicowane, ale w sondażu CBOS przeważają zwolennicy głosowania dotyczącego kierunków zmian ustrojowych w Polsce. Jednocześnie nadal więcej jest przeciwników zmiany konstytucji.

Polacy ocenili propozycję prezydenta Dudy. Będzie referendum?
Źródło zdjęć: © PAP
Arkadiusz Jastrzębski

20.06.2017 | aktual.: 25.03.2022 13:20

Propozycję prezydenta Andrzeja Dudy, aby przeprowadzić referendum konsultacyjne zdecydowanie poparło 24.proc. ankietowanych. Odpowiedź "raczej tak" i tym samym akceptację dla pomysłu głowy państwa, wybrało 26 proc. uczestników sondażu.

Zdecydowanie przeciwko przeprowadzeniu referendum opowiedziało się 22 proc. badanych, a 18 proc. wskazało odpowiedź "raczej nie".

Co dziesiąty ankietowany nie miał zdania na ten temat.

Pomysł prezydenta zyskał uznanie większości zdeklarowanych wyborców PiS (76 proc.) oraz Kukiz’15 (69 proc.). Niechętni mu są natomiast zwolennicy PO (71 proc.).

Pomysł przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji popiera większość ankietowanych o orientacji prawicowej (72 proc.), krytycznie odnosi się natomiast do niego większość osób utożsamiających się lewicą (69 proc.) oraz nieco ponad połowa respondentów określających swoje poglądy polityczne jako centrowe (51 proc.).

Przybywa zwolenników zmiany konstytucji

Jednocześnie nadal przeważają przeciwnicy zmiany konstytucji. Według CBOS taką potrzebę widzi 37 proc. Polaków, z czego zdecydowanie za zmianą opowiedziało się 15, a raczej za - 22 proc. respondentów. Więcej - 47 proc. - jest przeciwników zmian, w tym 21 proc. sprzeciwia się im zdecydowanie, a 26 proc. jest raczej przeciw. 16 proc. nie ma w sprawie potrzeby reformy konstytucyjnej wyrobionego zdania.

Zwolenników zmian w ustawie zasadniczej jest o 7 punktów proc. więcej, niż w marcu, zanim prezydent ogłosił plany zorganizowania referendum w tej sprawie. Równocześnie o 2 punkty proc. spadł odsetek przeciwników zmian.

Skąd ta różnica?

CBOS zwrócił uwagę na rozbieżność pomiędzy aprobatą Polaków dla idei referendum dotyczącego kierunków zmian ustrojowych a stosunkowo niskim poparciem dla zmiany konstytucji.

"Być może wynika to z jednej strony z uogólnionej aprobaty dla samej idei demokracji bezpośredniej, z drugiej zaś strony – z autorytetu prezydenta, którego działalność dobrze ocenia ponad połowa dorosłych Polaków i który należy do polityków cieszących się obecnie największym zaufaniem społecznym" - podkreślono. Jak zaznaczono, inicjatywa prezydenta "najprawdopodobniej przyczyniła się do tego, że w ciągu ostatnich trzech ostatnich miesięcy zwiększył się odsetek zwolenników zmiany ustawy zasadniczej".

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano 1-8 czerwca 2017 roku.

Prezydent w ostatnią rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja wystąpił z inicjatywą przeprowadzenia referendum konsultacyjnego. Andrzej Duda zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r.

Zdaniem prezydenta Polacy powinni się w nim wypowiedzieć m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej. 11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Źródła: cbos.pl, PAP

Andrzej Dudasondażprezydent
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (396)