Polacy mają dość - pesymistyczny sondaż
Większość Polaków (70%) uważa, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest 22% badanych, a 8% nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP. W lutym opinie respondentów na temat sytuacji w kraju są zdecydowanie gorsze niż w styczniu. Najbardziej zadowoleni z sytuacji w kraju i własnej są sympatycy PO, w dalszej kolejności - zwolennicy SLD i PSL. Najbardziej niezadowolony jest elektorat PiS - wynika z sondażu CBOS.
Według dwóch trzecich ankietowanych (65%) polska gospodarka przeżywa kryzys, przy czym 19% respondentów określa go jako głęboki. W ocenie 31% badanych gospodarka rozwija się, a 4% nie miało na ten temat zdania.
44% respondentów spodziewa się pogorszenia materialnych warunków życia w Polsce w ciągu najbliższych trzech lat. Co trzeci ankietowany (33%) nie przewiduje zmian w tym zakresie. O tym, że sytuacja poprawi się, mówi jeden na pięciu badanych (19%), a 4% nie umiało zająć stanowiska w tej sprawie.
Z badań TNS OBOP wynika, że w lutym - w stosunku do stycznia - o osiem pkt proc. zmalał udział badanych, według których zmiany w Polsce zmierzają w dobrą stronę. Jednocześnie - o 11 pkt proc. wzrósł odsetek ankietowanych, którzy uważają, że kierunek zmian jest negatywny.
Według TNS OBOP, pozytywne opinie na temat kierunku, w jakim zmierzają sprawy w Polsce, wyraźnie częściej niż inni mają osoby z wykształceniem wyższym (38%). O tym, że zmiany idą w złym kierunku, częściej niż ogół badanych przekonani są najmłodsi respondenci - w wieku 15-19 lat (77%) i 20-29 lat (76%); ankietowani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (79%) oraz mieszkańcy wsi (75%)
Z przeprowadzonych przez TNS OBOP analiz wynika, że im bardziej respondenci interesują się polityką, tym częściej wyrażają pogląd, że sprawy w kraju zmierzają w dobrą stronę. O pozytywnym kierunku zmian mówi tylko 13% badanych, którzy w ogóle nie interesują się polityką, a 38% bardzo zainteresowanych tą tematyką. Z tą opinią zgadzają się także, częściej niż pozostali, zwolennicy PO (52%) i PSL (38%) oraz osoby o poglądach centrolewicowych (42%) i lewicowych (33%).
Nastroje coraz lepsze
Na podstawie badań przeprowadzonych przez CBOS, w ciągu ostatnich ośmiu lat wyraźnie poprawiły się nastroje wśród zwolenników PO, co jest zjawiskiem dość typowym w przypadku zmiany statusu ugrupowania na scenie politycznej: elektorat partii rządzącej na ogół lepiej niż przeciętnie ocenia sytuację w kraju i własną, z większym optymizmem patrzy też w przyszłość.
Według sondażu, nieznaczne pozytywne zmiany zaszły także w elektoratach SLD i PSL. Nie zmienił się natomiast poziom pesymizmu w elektoracie PiS, co biorąc pod uwagę ogólną poprawę nastrojów społecznych, wskazuje na względne pogorszenie się nastrojów sympatyków tej partii. Po części jest to efekt zmian profilu społeczno-demograficznego zwolenników tego ugrupowania. Zdaniem CBOS, zmiany w elektoracie PiS (zwiększenie się w nim udziału osób starszych, słabiej wykształconych i gorzej sytuowanych) są zapewne rezultatem przeniesienia na tę partię głosów przez część dawnych wyborców LPR i Samoobrony - ugrupowań, których zwolennicy w poprzednim badaniu charakteryzowali się największym nasileniem pesymizmu.
Jak podsumowuje CBOS, kondycja polskiego społeczeństwa jest obecnie znacząco lepsza niż osiem lat temu. O pozytywnych zmianach w tym zakresie świadczą niemal wszystkie wykorzystane przez sondaż wskaźniki obrazujące stan psychiczny Polaków.
Sondaż TNS OBOP został zrealizowany w dniach 3-6 lutego na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. Z kolei sondaż CBOS przeprowadzono na reprezentatywnych losowych dorosłych mieszkańcach Polski w dniach 7-13 października 2010 r. (zbadano 1035 osób) oraz od 4-11 listopada 2010 roku (przepytano 999 osób).