WP

Polacy chcą zmian w obecnej konstytucji. Na referendum nie pójdą

Andrzej Duda zaproponował 15 pytań dotyczących zmian w konstytucji. Z najnowszego sondażu wynika, że większość zgadza się z prawie wszystkimi propozycjami prezydenta. Jednocześnie na referendum nie wybiera się ponad połowa Polaków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Większość badanych nie zgadza się tylko z jedną propozycją Andrzeja Dudy
Większość badanych nie zgadza się tylko z jedną propozycją Andrzeja Dudy (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
WP

Z sondażu IBRiS dla portalu Onetu wynika, że na referendum zaproponowane przez Andrzeja Dudę nie wybierze się 55,1 proc. ankietowanych. Oddać swój głos zamierza 43,9 proc. badanych, a 1 proc. nie podjął jeszcze decyzji.

Większość ankietowanych stwierdziła, że chce tylko zmian w obecnej konstytucji. Według sondażu 51,9 proc. Polaków jest przeciwna stworzeniu jej od nowa. Natomiast w kwestii nowelizacji obowiązującej ustawy zasadniczej Polacy nie są już tak podzieleni. Zmian chce 61,6 proc. ankietowanych.

Infogram
Podziel się
WP

Andrzej Duda zaproponował we wtorek 15 pytań referendalnych. Jak sam mówił, powinno być ich mniej, a ostateczny kształt poznamy we wniosku dotyczącym referendum.

Z sondażu IBRiS wynika, że Polacy popierają prawie wszystkie propozycje Andrzeja Dudy. Większość jest za zagwarantowaniem w konstytucji obecności Polski w UE i NATO, referendów na wniosek miliona obywateli oraz zatwierdzających zmiany w konstytucji. Większość ankietowanych chce też wpisania do konstytucji wieku emerytalnego.

Zobacz także: Paweł Mucha optymistą ws. referendum konstytucyjnego. "Jest wysoce prawdopodobne"

WP

Większość badanych nie zgadza się tylko z jedną propozycją Andrzeja Dudy. 50,4 proc. ankietowanych nie chce zapisu gwarantującego nienaruszalności praw nabytych, jak świadczenie 500 plus.

Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1100 osób 13 czerwca, czyli dzień po ogłoszeniu propozycji pytań.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP