Pogoda. To był wyjątkowo ciepły grudzień i rekordowo ciepły rok

"Grudzień 2019 r. był 3. najcieplejszym grudniem od 1951 r." - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Największy wzrost temperatury powietrza wystąpił na obszarze Pojezierzy (1,8 st. C w stosunku do 1951 roku), a najmniejszy w Karpatach (0,9 st. C).

Pogoda. To był wyjątkowo ciepły grudzień i rekordowo ciepły rok
Źródło zdjęć: © PAP
Patryk Osowski

W analizie poinformowano, że cały rok 2019 był najcieplejszym w Polsce od 1951 roku. To ważne, bo pokazuje silny wzrostowy trend temperatury powietrza na obszarze kraju.

"Średnia obszarowa temperatura powietrza w grudniu wyniosła 3,2 st. C i była wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca (klimatologiczny okres normalny 1981-2010) o 3,6 st. C" - podkreślają eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Zgodnie z kwantylową klasyfikacją warunków termicznych ubiegły miesiąc należy więc zaliczyć do miesięcy ekstremalnie ciepłych" - dodano.

Ostatni grudzień był więc 3. najcieplejszym od wielu lat. A kiedy zanotowano rekord? Padł on w 2006 roku, gdy średnią temperaturę powietrza dla obszaru Polski wyliczono na aż 5,9 st. C. Zmiany klimatu powodują, że w ostatnich latach bijemy niemal wyłącznie rekordy tych górnych wartości. Najchłodniejszy grudzień był bowiem dawno, dawno temu - w 1969 roku.

Obraz
© imgw

Zobacz też: Jarosław Sellin o Tomaszu Grodzkim. Nie miał skrupułów

Pogoda. Najcieplej w Bielsku-Białej, najzimniej w Jeleniej Górze

Patrząc na zmiany w poszczególnych regionach, największe anomalie odnotowano na wschodzie Polski, a najmniejsze na zachodzie.

Gdzie w grudniu było najcieplej, a gdzie najzimniej? Najwyższą wartość temperatury powietrza w grudniu odnotowano w stacji w Bielsku Białej, gdzie 18 grudnia termometr maksymalny zarejestrował wartość 17,4 st. C. Absolutne minimum temperatury, wynoszące –9,2 st. C,odnotowano 11 grudnia w Jeleniej Górze.

Z kolei w przypadku średnich temperatur wyniosły one w grudniu 2019 roku od 0 stopni w Zakopanem do 4,8 w Helu.

Źródło: IMGW

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (51)