Pogoda. To był najgorętszy październik w historii. Cieplej w Arktyce, temperatura w Polsce przekroczyła normę
Pogoda po raz kolejny zaskoczyła. Jak wynika z oficjalnych danych, to był najgorętszy październik w historii. Anomalie odnotowano w Europie i Australii, większości Azji i przede wszystkim Arktyce.
O 0,69 stopnia - o tyle zmieniła się średnio temperatura dla całej planety w październiku w porównaniu z poprzednim rokiem. Tak wynika z danych unijnego programu Copernicus. Wydaje się, że to niewiele, ale skutki były odczuwalne praktycznie we wszystkich regionach na świecie.
Część Ameryki Północnej, Skandynawia, centralna Afryka były chłodniejsze od normy. Z kolei dużo wyższe temperatury odnotowano w większości Europy, na północy Afryki, w Azji i Australii.
Jednak największe anomalie pojawiły się w Arktyce (najbardziej czerwony obszar zaznaczony na mapie). Rejon Bieguna Północnego ociepla się najszybciej na świecie, co powoduje m.in. spadek zasięgu lodu morskiego Arktyki i topnienie lądolodu Grenlandii.
Zobacz: Awantura o TK. Joanna Lichocka odpowiada Andrzejowi Rzeplińskiemu
Jak zauważa gazeta.pl, również w Polsce doszło do anomalii, która wyniosła dwa stopnie Celsjusza. Pomimo chłodu, który był odczuwalny na początku i na końcu miesiąca, w niektóre dni temperatura była 6-7 stopni wyższa od normy.
To nie pierwszy rekord temperatury, jaki padł w tym roku. Tak gorącego lata nie było w Polsce od 239 lat, czyli początku pomiarów temperatur na terenie naszego kraju. Na taki wynik wpływ miały fale upałów, które nawiedzały nas w czerwcu oraz upalna końcówka sierpnia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: gazeta.pl