Trwa ładowanie...
d4drc1h

Pogoda pobiła wszelkie rekordy. Tak ciepło nie było od 239 lat

Tak gorącego lata nie było w Polsce od 239 lat, czyli początku pomiarów temperatur na terenie naszego kraju. Na taki wynik wpływ miały fale upałów, które nawiedzały nas w czerwcu oraz upalna końcówka sierpnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda zaskoczyła wszystkich. Lato pobiło rekord. Najcieplej od 239 lat. (Agencja Gazeta, Fot: Kamila Kotusz)
d4drc1h

Dotychczasowy rekord anomalii temperatur należał do lat 1807 i 2018. Ostatnie gorące dni i noce sierpnia, a także rekordowo upalny czerwiec podbiły jednak średnie wyniki pomiarów temperatur. W efekcie właśnie tegoroczne lato okazało się najcieplejsze w historii.

Autorem analizy jest Piotr Djaków, który prowadzi blog "Pogoda i klimat". Zestawił on anomalie temperatur dla trzech letnich miesięcy. Odczyty z polskich stacji porównał do średnich temperatur z okresu 1981-2010. Sięgnął również do danych historycznych począwszy od 1780 roku, kiedy we Wrocławiu i Warszawie rozpoczęto pierwsze regularne pomiary termometrami.

Na tym tle najgorętszy był czerwiec. Wystąpiły wówczas dwie fale upałów, padł rekord gorąca w Polsce (38,2 stopni C odnotowała stacja Radzyń w województwie lubuskim).

d4drc1h

Lipiec tylko pozornie należał do chłodnych miesięcy. Tak naprawdę "mieścił się w normie termicznej". Ten miesiąc klimatolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej określili jako bardzo ciepły jedynie na terenie województw śląskiego i dolnośląskiego. Z kolei w północno-wschodniej Polsce pogoda w lipcu była nieco chłodniejsza w stosunku do średniej wieloletniej.

- Tegoroczny sierpień był ósmym najcieplejszym sierpniem w ciągu ostatnich 270 lat - podkreśla autor bloga.

Zobacz także: Trump nie w Warszawie, lecz na polu golfowym. Upokorzył Polskę? Minister komentuje

Gorące lato 2019. Pogoda biła rekord za rekordem

Dodajmy, że blog "Pogoda i klimat" podaje tylko suche wyniki swoich analiz. Nie komentuje, czy dowodzą zmian w klimacie. Jednak dla części naukowców doniesienia są bardzo niepokojące. Zwłaszcza że dwa najcieplejsze lata w historii pomiarów w Polsce wystąpiły rok po roku, czyli 2018 i 2019.

d4drc1h

Całe lato charakteryzowało się brakiem większych opadów deszczu. Susza i fale upałów wbrew pozorom nie są typowe dla polskiego lata. - Obserwacje wieloletnie pokazywały, że przez Polskę przechodzi 123-127 frontów atmosferycznych rocznie. Gwarantowały one zmianę pogody średnio co trzy dni. Efekt zmiany klimatu polega na wydłużeniu czasu bez deszczu. Jednak łączna suma opadów nie zmniejsza się równie mocno. Dlatego po suszy zdarzały się gwałtowne fale deszczów - tłumaczyła w rozmowie z WP dr Aneta Afelt, hydrolog i ekspert meteorologii i klimatologii w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Szalona pogoda. Trend dotyczy całej Europy

- Europejskie lata będą coraz gorętsze w nadchodzących latach. Zmiany klimatu będą przyspieszać, dotykając miast i ludzi nieprzygotowanych na wzrost temperatury - komentuje dr Ruth Lorenz, ekspert ds. klimatu w Federalnym Instytucie Technologii w Szwajcarii i autorka najnowszych analiz o temperaturach w Europie.

d4drc1h

Z badań szwajcarskiego zespołu wynika, że 90 proc. przebadanych stacji pogodowych w Europie wykazuje, że klimat się ociepla. - Nawet w tej skali regionalnej w Europie widzimy, że trendy te są znacznie silniejsze, niż można by się spodziewać po naturalnej zmienności. To naprawdę sygnał dowodzący zmian klimatu - dodaje dr Lorenz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4drc1h

Podziel się opinią

Share

d4drc1h

d4drc1h
Więcej tematów