Trwa ładowanie...
d4itjlc

Pogoda. Ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem i gołoledzią. Żółte alerty dla ponad połowy Polski

Pogoda daje się nam mocno we znaki. Wyż Wiltrud nie tylko przyniósł nam bardzo wysokie ciśnienie, ale także sprawił, że do Polski napływa zimne powietrze pochodzenia arktycznego. To, w połączeniu z przewidywanymi opadami deszczu, może grozić gołoledzią. IMGW wydało już żółte alerty dla ośmiu województw.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uwaga na gołoledź! Pod koniec listopada w podobnych warunkach na DK 64 na moście w Wiznie na Podlasiu zderzyło się 6 aut
Uwaga na gołoledź! Pod koniec listopada w podobnych warunkach na DK 64 na moście w Wiznie na Podlasiu zderzyło się 6 aut (East News, Fot: Marek Maliszewski/REPORTER)
d4itjlc

Jak ostrzegają synoptycy wrocławskiego biura Cumulus w drugiej części nocy i rano nad północno-wschodnią Polską (nad północną Warmią, nad Mazurami i Podlasiem oraz północno-wschodnim Mazowszem) przemieszczać się będzie strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Chmury tego frontu będą ciepłe, dadzą więc opady deszczu. Ten spadając na wychłodzone podłoże (z temperaturą poniżej zera) będzie gwałtownie zamarzać tworząc cienką warstwę lodu.

Zobacz także: 1040 i więcej. Tak wysokiego ciśnienia nie było od lat. Też to odczuwacie?

Przed gołoledzią ostrzegają także synoptycy IMGW. Wydali oni ostrzeżenie pierwszego stopnia (najniższego w trzystopniowej skali) dla ośmiu województw.

d4itjlc

Ostrzeżenia obowiązują w województwach: pomorskim - od godz. 22 w niedzielę do godz. 4 w poniedziałek; kujawsko-pomorskim - gdzie będą ważne od godz. 1 do godz. 9 w poniedziałek; warmińsko-mazurskim - między godz. 23 w niedzielę a godz. 7 w poniedziałek; podlaskim - pomiędzy godz. 3 a 10 w poniedziałek; mazowieckim - gdzie obowiązują od godz. 4 do 12 w poniedziałek; łódzkim - od godz. 6 do godz. 11 w poniedziałek; lubelskim - będą ważne od godz. 7 do godz 10 w poniedziałek; wielkopolskim - będą obowiązywać między godz. 2 a godz. 8 w poniedziałek (tylko we wschodniej części województwa).

  WXCHARTS.COM

IMGW ostrzega także przed podmuchami silnego wiatru, które mają się pojawić w poniedziałek nad ranem. Południowo-zachodni wiatr ma wiać z prędkością od 30 do 50 km/h, w porywach może rozpędzić się do 75 km/h.

Sprawdź prognozę pogody dla Twojej miejscowości

Żółty alert obowiązywać będzie w woj. pomorskim od godz. 5 rano w poniedziałek do godz. 14. Objętych nim jest dziewięć powiatów: słupski, lęborski, wejherowski, pucki, Gdynia, Sopot, Gdańsk, gdański i kartuski.

Źródło: wrocławskie biuro prognoz "Cumulus Wojciech Majik”, IMGW

d4itjlc

Podziel się opinią

Share

d4itjlc

d4itjlc
Więcej tematów