Polska1040 i więcej. Tak wysokiego ciśnienia nie było od lat. Też to odczuwacie?

1040 i więcej. Tak wysokiego ciśnienia nie było od lat. Też to odczuwacie?

Do poniedziałkowego przedpołudnia Polska znajdować się będzie pod wpływem centrum wyżu Wiltrud. To ośrodek bardzo wysokiego ciśnienia atmosferycznego - nie notowany od wielu lat. W niedzielę i w nocy w Polsce może być aż 1045 hPa. Nie pozostanie to bez wpływu na nasze samopoczucie.

1040 i więcej. Tak wysokiego ciśnienia nie było od lat. Też to odczuwacie?
Źródło zdjęć: © wxcharts.com/NOAA/twitter
Arkadiusz Jastrzębski

Mamy do czynienia z niezwykle rzadkim zjawiskiem, które może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie i stan fizyczny - informuje TVN Meteo, zaznaczając, że układu tak wysokiego ciśnienia atmosferycznego nad naszą częścią Europy nie było od kilku lat.

Centrum wyżu Wiltrud przemieszcza się z zachodu na południowy wschód. Najwyższe pomiary ciśnienia mogą wskazać nawet 1045 hPA. Stacja przypomina, że do tej pory najwyższe ciśnienie Polsce odnotowano w Suwałkach 16 grudnia 1997 r. Były to 1054 hPa.

Skok ciśnienia do takich wartości może dla części z nas okazać się bardzo dokuczliwe. Podobnie jak w przypadku nagłego spadku również przy gwałtownym wzroście ciśnienia możemy narzekać na zmęczenie i ospałość, brak energii i obniżenie nastroju. Możliwe są też bóle głowy i stawów - wyjaśnia Radio Zet.

Obraz
© wetterpate.de/twitter

W poniedziałek zmiana i spadek ciśnienia

Centrum wyżu w nocy przesunie się na południowy wschód, co przyniesie kolejną zmianą i spadek ciśnienia. We wtorek rano w Warszawie prognozowane jest ciśnienie na poziomie 1016 hPA, przy ponad 1040 hPa w niedzielne popołudnie. To oznacza ponowne problemy z samopoczuciem dla osób wrażliwych na takie wahania.

Obraz
© wxcharts.com/NOAA/twitter

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Za sprawą wyżu Wiltrud do Polski wciąż z północy napływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. W nocy z niedzieli na poniedziałek nadal będzie pochmurno, ale możliwe będą przejaśnienia i rozpogodzenia. Na Pomorzu oraz Mazurach i Warmii prognozowany jest słaby deszcz, który lokalnie może marznąć i powodować gołoledź. Śnieg może słabo prószyć tylko na krańcach południowo-wschodnich.

Temperatura w nocy spadnie poniżej zera niemal w całym kraju (z wyjątkiem wybrzeża): w środkowej Polsce będą -4 st. C, na Podkarpaciu - 8 st. C, a na Podhalu nawet -11 st. C. W poniedziałek mróz utrzyma się już tylko w górach oraz części Lubelszczyzny, Małopolski i Podkarpacia.

W Twojej okolicy pada śnieg? Masz zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Donald Tusk dla WP. Obejrzyj cały wywiad

wyżciśnieniepogoda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (273)