Trwa ładowanie...

Pogoda. Nadchodzą upały i 32 st. Ostatni taki weekend

Pogoda w najbliższych dniach pokaże nam, jak może być zmienna. Po chłodzie i burzach w piątek nie będzie już śladu. Czekają nas za to upały, a w następnych dniach temperatury sięgające 32 st. C. To niestety pogłębi suszę.
Share
Pogoda. W sobotę upalne powietrze w północnych regionach dotrze do linii Wisły
Pogoda. W sobotę upalne powietrze w północnych regionach dotrze do linii WisłyŹródło: Twitter.com/ventusky/screen
d1rh5ao

W nocy padać i grzmieć może już tylko na krańcach północnych. W piątek w całej Polsce temperatura wyraźnie wzrośnie za sprawą gorącego powietrza, które napłynie do nas z południowego zachodu. "Przed weekendem dostaniemy się pod wpływ pogodnego wyżu znad Bałkanów" - wyjaśniają w prognozie dla Wirtualnej Polski synoptycy biura Cumulus.

Do poniedziałku czeka nas gorąca i upalna pogoda. Już w piątek na Dolnym Śląsku termometry w cieniu mogą pokazać ok. 30 st. C. Podobnie będzie na Opolszczyźnie i na Śląsku. Im dalej na północny wschód, tym chłodniej. W Warszawie będzie ok. 26 st. C, w Gdańsku i Suwałkach ok. 23. st. C

W sobotę i niedzielę gorące masy powietrza związane z wyżem Andrea obejmą także środkową i północno-zachodnią część Polski. Niemal we wszystkich regionach temperatura może sięgnąć 30 st. C, a na Podkarpaciu nawet 32 st. C. Chłodniej będzie tylko nad samym morzem (do 26 st C).

   twitter.,com/wetterpate.de
Źródło: twitter.,com/wetterpate.de

Pogoda. Upalny weekend, burze i ochłodzenie

Z obecnych modeli pogodowych wynika, że upałami - ale i burzami - powitamy również następny tydzień.

d1rh5ao

W poniedziałek w województwach w centrum i na południu wciąż utrzyma się zwrotnikowe powietrze i tam - w cieniu - może być nawet powyżej 32 st. C. Na północy będzie już chłodniej, a w kolejnych dniach temperatura spadnie także w pozostałych częściach kraju.

Chłodny front, który nadejdzie z północy może przynieść w poniedziałek i wtorek gwałtowne burze na styku dwóch różnych mas powietrza.

   twitter.com/wxcharts/NOAA
Źródło: twitter.com/wxcharts/NOAA

- Później upały już raczej nie wrócą - zaznaczył na antenie TVN24, ekspert pogodowy Tomasz Wasilewski. Wszystko wskazuje na to, że przed nami ostatni tak upalny weekend sierpnia.

d1rh5ao

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Susza coraz większa

Fala upałów może cieszyć urlopowiczów, ale martwi rolników i ogrodników. W ostatnich dniach do 300 wzrosła liczba gmin, w których szacowane są straty spowodowane suszą.

Na alarm bija również hydrolodzy. W 16 stacjach wodowskazowych w Polsce stany rzek przekroczyły minimum. - Aby sytuacja się poprawiła, deszcz musiałby padać przez co najmniej dwa miesiące - wyjaśnia "Gazecie Krakowskiej" Grzegorz Walijewski, hydrolog z IMGW.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1rh5ao

Podziel się opinią

Share
d1rh5ao
d1rh5ao
Więcej tematów