Pogoda nadal groźna. Alerty IMGW na północy. Ludzie wciąż bez prądu
Pogoda nad Bałtykiem nadal jest groźna. IMGW wydał alert hydrologiczny 3. stopnia dla wybrzeża Bałtyku, Żuław, Zalewu Szczecińskiego i Wiślanego. W całej Polsce strażacy i energetycy usuwają wciąż skutki weekendowej wichury. Synoptycy informują, że początek tygodnia będzie chłodny, z możliwymi opadami.
31.01.2022 | aktual.: 31.01.2022 17:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czerwony alert hydrologiczny Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczy Bałtyku Południowego (zachodniopomorskie) i Południowo-Wschodniego (pomorskie). Na całym wybrzeżu mogą zostać przekroczone stany alarmowe.
"W ujściach rzek uchodzących do morza możliwe znaczące wzrosty stanów wody związane ze zjawiskiem cofki" - ostrzega IMGW. Woda wylewa się na nabrzeża portów m.in. w Gdyni i Ustce.
Alert trzeciego stopnia obowiązuje również na obszarze Zalewu Wiślanego i Żuławach (pomorskie, warmińsko-mazurskie). Według IMGW poziom wody może znacząco wzrosnąć w ujściach rzek uchodzących do Zalewu Wiślanego. Służby obserwują też poziom wody w rzekach Baudzie oraz Pasłęce.
Awarie prądu w całej Polsce
Po weekendowych uderzeniach wiatru w poniedziałek rano bez prądu pozostaje m.in. ok. 30 tys. gospodarstw domowych w województwie pomorskim. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku podało, że awarie obejmują ponad 1,4 tys. stacji średniego napięcia, przede wszystkim w powiatach: kartuskim, słupskim, wejherowskim i starogardzkim.
Przeczytaj też: Pogoda długoterminowa. Gdzie wybrać się na ferie?
W niedzielę wieczorem w całej Polsce bez prądu pozostawało 203 330 odbiorców - najwięcej, bo ponad 45 tys. w województwie zachodniopomorskim,
W związku z silnym wiatrem, do godz. 21 straż pożarna wyjeżdżała 16044 razy. Najczęściej strażacy interweniowali w województwach: zachodniopomorskim 2326, pomorskim 2136 i wielkopolskim 2077.
IMGW: początek tygodnia chłodny, z możliwymi opadami
Są też dobre informacje. Niż, pod którego wpływem znajdziemy się w poniedziałek, nie będzie niósł ze sobą tak gwałtownych zjawisk, z jakimi mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich dwóch dni.
- Będzie sporo chmur, ale z dużą ilością przejaśnień - przede wszystkim na Lubelszczyźnie i na Pomorzu. We wschodniej połowie kraju temperatura maksymalna w ciągu dnia będzie ujemna w okolicach do -2 st. C. W centrum spodziewamy się około 1 st. C, a na zachodzie 2-3 st. C - przekazała Ewa Łapińska, synoptyk IMGW.
Dodała, że wiatr się uspokoi, chociaż na wschodzie będzie jeszcze porywisty i wiejący z prędkością do 60 km/h.