Pogoda na Wielkanoc. Nowa prognoza długoterminowa
Święta wielkanocne w 2023 roku wypadną 9 oraz 10 kwietnia. Wstępne prognozy pogody na te dni nie napawają optymizmem - pierwsza dekada miesiąca ma być wyjątkowo chłodna. Czy w Wielkanoc spadnie śnieg? Sprawdzamy.
27.03.2023 09:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pogoda w czasie świąt wielkanocnych bywa diametralnie różna. W ostatnich latach nie brakowało zarówno słońca i wysokich temperatur, jak i śnieżyc i mrozu. W tym roku synoptycy nie mają dobrych informacji - według najnowszych, długoterminowych prognoz, Wielkanoc 2023 będzie chodna i pochmurna.
Jaka będzie pogoda w święta wielkanocne 2023?
Według długoterminowych prognoz Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody opracowanych przez CMM-IMGW, początek kwietnia ma być okresem, w którym anomalia średniej temperatury powietrza ma utrzymywać się w zakresach ujemnych wartości. Oznacza to, że w tym czasie będzie chłodniej niż w tożsamych okresach w latach 2004-2020.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nieco więcej szczegółów zdradza portal wxcharts.com, którego eksperci opracowali prognozy na podstawie modelu meteorologicznego GFS. Według nich, zarówno w Wielkanoc, jak i Poniedziałek Wielkanocny należy spodziewać się lokalnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu. Ten nie utrzyma się jednak na długo, ponieważ w większości regionów przymrozki mogą wystąpić wyłącznie w nocy.
Wielkanoc. Pogoda długoterminowa na święta
Centrum Modelowania Meteorologicznego prognozuje, że średnia temperatura maksymalna na przełomie pierwszej oraz drugiej dekady kwietnia może wynieść od 4 do 13 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna ma natomiast wahać się w zakresie od -3 do 2 st. C. Warto jednak pamiętać, że przedstawiona prognoza dotyczy średniej dla całego badanego okresu - synoptycy nie wykluczają pojawienia się lokalnych przymrozków ani skoków temperatur.
Eksperci IMGW przypominają również, że prognozy długoterminowe są obarczone dużą niepewnością i mogą ulec korekcie. "Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość".
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.