Prognoza pogody dla Polski na wakacje 2022
Już niedługo będziemy cieszyć się letnią, wakacyjną aurą. Jakich temperatur możemy spodziewać się w czerwcu, lipcu lub w sierpniu? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na nadchodzące lato. Jasno wynika z niej, kiedy najlepiej brać urlop w 2022 roku.
Prognoza pogody dla Polski na czerwiec wskazuje, że miesiąc ten powinien upłynąć ze średnią temperaturą powietrza w całej Polsce - w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020*. Długoterminowa prognoza eksperymentalna IMGW przewiduje także, że jeśli chodzi o opady, nie należy spodziewać się odchyleń od normy minionych lat.
Prognoza pogody dla Polski - lipiec 2022. Można planować wyjazdy
Lipiec najprawdopodobniej będzie najbardziej upalnym miesiącem w ciągu nadchodzącego lata. Na ten czas najlepiej będzie zaplanować wszelkie wakacyjne wyjazdy. Według IMGW, w lipcu "średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej - dodaje IMGW.
Prognoza pogody na sierpień 2022 r.
Deszczowym miesiącem tego lata prawdopodobnie będzie sierpień. Na północy kraju utrzymywać się będzie nieco chłodniejsza aura.
Średnia miesięczna temperatura powietrza w północnej części Polski powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 - zauważą IMGW. Na południu możliwa średnia miesięczna temperatura powietrza w normie. Suma opadów atmosferycznych w południowej części kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północy możliwa suma powyżej normy.
Prognoza pogody dla Polski - wrzesień 2022 r.
Ocieplenie wrócić ma za to we wrześniu. W całej Polsce spodziewać możemy się temperatur wyższych w porównaniu z normą wieloletnią. Z kolei suma opadów atmosferycznych na terenie całego kraju we wrześniu będzie się mieścić w zakresie jej normy.
Zobacz też: Pogoda szaleje. Wyjątkowa zimna Zośka. Nowa prognoza z IMGW dla WP
*Co oznaczają pojęcia odnoszące się do wartości poniższych, powyższych i równych wobec tzw. normy wieloletniej?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020.
Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy" - wyjaśnia IMGW.
Źródło: IMGW/TVN Meteo
Przeczytaj także: