Pogoda na luty. Nadciąga atak zimy? Mamy najnowszą prognozę

Zima w Polsce jest bardzo dynamiczna. Po wyjątkowo ciepłym grudniu i początku stycznia, do kraju napłynęły chłodniejsze masy powietrza, które przyniosły ze sobą opady śniegu i śniegu z deszczem. Według synoptyków, taka pogoda utrzyma się co najmniej do końca miesiąca. Jak będzie w kolejnym? Długoterminowe prognozy pogody wskazują, kiedy należy spodziewać się prawdziwego ataku zimy.

Pogoda długoterminowa na luty. Atak zimy? Synoptycy wyjaśniają
Pogoda długoterminowa na luty. Atak zimy? Synoptycy wyjaśniają
Źródło zdjęć: © Unsplash

Tegoroczna zima w Polsce nie przypomina tych, znanych sprzed lat. W Nowy Rok temperatura w wielu regionach kraju przekroczyła 17 stopni Celsjusza, a późniejsze ochłodzenie oraz opady, nie spowodowały zabielenia się krajobrazu. Pod koniec stycznia, kraj zaczęły przemierzać fronty, które na nowo przypomniały o panującej porze roku. Czy należy spodziewać się kolejnego ataku zimy?

Pogoda na luty 2023. Długoterminowe prognozy ECMWF

Według modeli opracowanych przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, luty 2023 będzie dość ciepły. Synoptycy przewidują wprawdzie mrozy na początku miesiąca, jednak anomalia średniej temperatury powietrza względem normy wieloletniej w wielu regionach Polski będzie dodatnia. Oznacza to, że na tych terenach, średnie wskazania termometrów będą wyższe, niż w latach 2004-2020.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szósty tydzień roku ma być znacznie cieplejszy, od normy wieloletniej. Średnia temperatura maksymalna w pierwszej dekadzie lutego ma wahać się w granicach -2 do 4 stopni Celsjusza. Chłodniejsze będą noce i poranki, w trakcie których należy spodziewać się przymrozków.

Atak zimy w lutym? Miesiąc będzie dość ciepły
Atak zimy w lutym? Miesiąc będzie dość ciepły© CMM IMGW

Pogoda na luty 2023 w Polsce. Atak zimy w drugiej połowie miesiąca?

Mapy opracowane na podstawie danych ECMWF przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW wskazują, że druga połowa lutego na południu i w centrum Polski ma być znacznie chłodniejsza od normy wieloletniej. Inne modele prognoz długoterminowych przeanalizowali eksperci z portalu fanipogody.pl. Jak informują, "model CFSv2 przewiduje dużą aktywność na Atlantyku. Ciśnienie na tym obszarze ma być poniżej normy, a to oznacza, że nadal będą się tworzyć liczne cyklony. Polska w lutym ma się znajdować na pograniczu wpływu Atlantyku i skraju wyżu znad Rosji, przy czym wpływ Atlantyku ma być silniejszy". Według amerykańskiego modelu, w nadchodzącym miesiącu nad Europę będą napływać łagodne masy powietrza, a epizody zimowe na nizinach będą pojawiać się rzadko. Sytuacja wygląda inaczej w górach i w rejonach podgórskich, których mieszkańcy powinni być przygotowani na zimowe warunki, w tym również śnieżyce i silne mrozy.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)