Pogoda na cały wrzesień. W mapach jeden trend
Wrzesień zazwyczaj kojarzony jest ze spadkiem temperatury i pogorszeniem aury. W tym miesiącu zaczyna się także jesień. Czy tegoroczny wrzesień będzie ciepły? Co z opadami? Synoptycy Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych przedstawili wstępne prognozy.
28.08.2023 | aktual.: 28.08.2023 10:44
Wraz z początkiem września rozpoczyna się meteorologiczna jesień. Dziewiąty miesiąc roku to czas, w którym spada temperatura, a dni stają się zauważalnie krótsze. Jakiej pogody należy spodziewać się na początku jesieni w tym roku?
Pogoda na wrzesień 2023. Średnia temperatura powyżej normy
Zbliżające się ku końcowi lato było jednym z najcieplejszych w Europie. Choć w Polsce fale upałów były znacznie łagodniejsze, niż na południu Starego Kontynentu, średnie temperatury powietrza często przekraczały wieloletnie normy. Jak będzie we wrześniu?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z map ECMWF, opracowanych przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, wynika, że przez cały wrzesień anomalia średniej temperatury powietrza będzie utrzymywać wartości dodatnie. Oznacza to, że - zgodnie z prognozami - ma to być miesiąc cieplejszy od normy wieloletniej. Wyjątkiem będą jednak tereny położone w zachodniej Polsce, a pod koniec miesiąca również w centrum i na wschodzie, gdzie prognozowana, średnia temperatura powietrza ma odpowiadać normom wieloletnim.
"Najświeższa prognoza modelu CFS na wrzesień 2023 wskazuje, że w całym kraju temperatura ma być powyżej średniej wieloletniej o około 1-2,5 st. C. Są to jednak wartości uśrednione dla całego miesiąca. Zatem też poszczególne tygodnie mogą przynieść ujemne odchylenia temperatury od normy wieloletniej" - informują natomiast Fani Pogody.
Pogoda. Wrzesień. Czy będzie susza?
Synoptycy CMM IMGW pokazali również mapy prognozowanej sumy opadów we wrześniu. Jak wynika z prognoz, w tym miesiącu możemy mieć do czynienia zarówno z tygodniami mokrymi, jak i takimi, w trakcie których suma opadów będzie mieściła się w zakresie norm wieloletnich. W części regionów może również wystąpić deficyt opadów.
Suma opadów powyżej normy jest prognozowana na przełomie sierpnia i września na terenie niemal całej Polski (z wyjątkiem regionów nadmorskich oraz Podhala), a także lokalnie, w pierwszej dekadzie miesiąca. Pod koniec września większej sumy opadów powinni spodziewać się mieszkańcy Warmii i Mazur, Pomorza, Kujaw, Wielkopolski, Dolnego Śląska i Ziemi Łódzkiej, a także części województw: mazowieckiego, małopolskiego i lubuskiego.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL
W ostatnim tygodniu września suma opadów ma mieścić się w zakresie normy wieloletniej, z wyjątkiem centrum i północnego zachodu Polski, gdzie należy spodziewać się deficytu opadów.