Meteorologiczna jesień. Kiedy kończy się lato na półkuli północnej?
Ostatnie dni wakacji to okres kojarzony ze zmianą pór roku. Kończy się lato, a wraz z nim upalne i długie dni. Jesień zbliża się do Polski wielkimi krokami. Początek tej meteorologicznej już niebawem.
29.08.2022 13:38
Początek jesieni już niebawem. Trzecia pora roku tradycyjnie rozpocznie się we wrześniu. Koniec lata kojarzony jest najczęściej z przesileniem jesiennym — nie jest to jednak jedyna data, uznawana za inaugurację jesieni. Pory roku można bowiem sklasyfikować według czterech wyznaczników. Kiedy wypada meteorologiczna jesień na półkuli północnej? Już w najbliższy czwartek.
Pory roku — klasyfikacja
Daty rozpoczęcia i zakończenia pór roku mogą różnić się, w zależności od przyjętej metodologii. W strefie klimatów umiarkowanych, pory roku dzielą się na:
- astronomiczne, których podstawą jest górowanie Słońca w zenicie nad równikiem i zwrotnikami
- kalendarzowe, które są wykorzystywane podczas nauczania podstaw geografii
- meteorologiczne, które zostały ustalone na potrzeby badań meteorologów i klimatologów
- termiczne, które są związane z przekroczeniem średniej temperatury dobowej odpowiadającej danej porze roku
- fenologiczne, które określa się na podstawie cyklu rozwojowego roślin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy zaczyna się jesień meteorologiczna?
Do początku jesieni astronomicznej i kalendarzowej (które w 2022 roku wypadają w tym samym dniu), pozostało niewiele ponad trzy tygodnie. Dużo wcześniej rozpocznie się jesień meteorologiczna, która na półkuli północnej wypada 1 września. Potrwa ona 3 miesiące, aż do końca listopada.
Jesień meteorologiczna to okres charakteryzujący się stopniowym spadkiem temperatur, a także coraz większą ilością dni pochmurnych oraz deszczowych. W tym czasie średnia temperatura dobowa wynosi zazwyczaj od 5 do 15 stopni Celsjusza. Podczas meteorologicznej jesieni słońce niżej góruje nad Ziemią, a dni stają się coraz krótsze.
Meteorologiczna jesień — ważna dla badaczy
Meteorologiczne pory roku rozpoczynają się co roku w tym samym dniu. Wprowadzono je na potrzeby badań, by podczas porównywania danych statystycznych zestawiać ze sobą tożsame okresy. Nie są one zależne od równonocy jesiennej i wiosennej - są wyznaczone przez meteorologów i klimatologów.
Zobacz również: Pogoda na wrzesień. Długoterminowa prognoza IMGW