PolskaAstronomiczna i kalendarzowa jesień 2021. Kiedy w tym roku wypada równonoc?

Astronomiczna i kalendarzowa jesień 2021. Kiedy w tym roku wypada równonoc?

Pogoda za oknem i coraz ciemniejsze dni zwiastują, że koniec lata zbliża się do nas nieubłaganie. Którego dnia w 2021 roku oficjalnie nastąpi astronomiczna i kalendarzowa jesień? No i czym jest oraz kiedy wypadnie równonoc?

Astronomiczna i kalendarzowa jesień 2021. Kiedy w tym roku wypada równonoc?
Astronomiczna i kalendarzowa jesień 2021. Kiedy w tym roku wypada równonoc?
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Hrechorowicz
oprac. KPT

20.09.2021 14:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pogoda nie rozpieszcza nas już słońcem, a dni stają się coraz krótsze. To może niestety oznaczać tylko jedno - koniec lata jest już właściwie kwestią kilku dni. Kiedy zatem nastąpi kalendarzowa, a kiedy astronomiczna jesień?

Jak się okazuje w 2021 roku zarówno astronomiczna, jak i kalendarzowa jesień nastąpi dzień po dniu. Będzie to również miało związek z wystąpieniem tzw. równonocy. Początek jesieni astronomicznej szacowany jest w tym roku na środę 22 września od godziny 21:21. Z kolei kalendarzowa jesień zacznie się w czwartek 23 września i będzie trwać aż do 21 grudnia, czyli kalendarzowej zimy.

Poza astronomiczną i kalendarzową jesienią jest jeszcze jesień meteorologiczna, która została zainicjowana na potrzeby badań klimatologów i meteorologów. Rozpoczyna się zawsze 1 września i kończy 30 listopada.

Równonoc 2021. Kiedy wypada?

Równonoc to moment, w którym dni zaczynają stawać się krótsze a noce dłuższe. Jest to też wyznacznik rozpoczęcia astronomicznej jesieni, czyli przypada na 22 września.

ZOBACZ TEŻ: Skandaliczne słowa Grzegorza Brauna w Sejmie. Polityk PiS mówi wprost

Równonoc następuje w momencie, gdy Słońce góruje w zenicie nad równikiem i wiąże się z tym, że gwiazda centralna naszego Układu Słonecznego zacznie coraz krócej oświetlać północną półkulę Ziemi, a dłużej południową. To właśnie stąd biorą się różnice coraz bardziej widoczne różnice w długości dnia i nocy.

Najdłuższy i najkrótszy dzień w roku

W tym roku standardowo najdłuższy dzień wypadł w pierwszy dzień astronomicznego lata, czyli 21 czerwca i trwał 16 godzin i 47 minut (w roku przestępnym przypada o jeden dzień wcześniej).

Z kolei najkrótszy dzień roku ma miejsce zawsze 21 lub 22 grudnia. To właśnie wtedy nastąpi najkrótszy dzień w tym roku, który w zależności od regionu Polski potrwa od 7 do 8 godzin.

Źródło: RMF FM/Radio ZET

Źródło artykułu:WP Wiadomości
jesieńpory rokurównonoc
Komentarze (0)