Pogoda na 3 dni. Koniec złotej, polskiej jesieni? IMGW wydał ostrzeżenia
Po rekordowo ciepłym początku tygodnia pogoda w Polsce uległa zmianie. Zrobiło się chłodniej, a w wielu regionach pojawiły się również opady deszczu i zachmurzenie. Jak będzie w kolejnych dniach? Prognozy pogody nie są optymistyczne.
We wtorek 3 października pobity został rekord temperatury dziesiątego miesiąca roku. Kolejny dzień przyniósł natomiast gwałtowną zmianę warunków atmosferycznych oraz ochłodzenie. Po słonecznym początku tygodnia, do Polski dotarła strefa chłodnego frontu. To ona będzie kształtować aurę w najbliższych dniach.
Prognoza na 3 dni. Środa pochmurna i deszczowa
Środowy poranek w wielu regionach był pochmurny i chłodny. W dalszej części dnia można spodziewać się lokalnych rozpogodzeń. Jednak nie wszędzie. Jak informują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, "na południu pogodnie, poza tym opady deszczu i nad morzem możliwe burze".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Górska perełka po sezonie. "Jesień jest szczególnie piękna"
Dodatkowo mieszkańcom regionów nadmorskich i górskich wciąż będą doskwierać silne podmuchy wiatru, które mogą osiągnąć prędkość do 85 km/h. Z powodu prognozowanych porywów wiatru IMGW wydał ostrzeżenia II stopnia dla regionów znajdujących się w pasie nadmorskim.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Środa będzie znacznie chłodniejsza od wtorku. Temperatura maksymalna osiągnie od 12 st. C na Podhalu, Żywiecczyźnie, Suwalszczyźnie i w części Pomorza, przez 15-16 st. C na zachodzie po 19 stopni na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.
Pogoda na trzy dni. Czwartek podzieli Polskę na dwie strefy
Czwartek 5 października będzie deszczowy - front opadów początkowo obecny na północy, z każdą godziną będzie przemieszczać się w głąb kraju. Rozpogodzenia będą występować jedynie lokalnie. IMGW ponownie przestrzega przed wiatrem - wydany został żółty alert dla powiatów: słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego oraz puckiego.
Jak wskazują mapy pogodowe opracowane przez IMGW, we czwartek Polska pod względem termicznym zostanie podzielona. Na północy kraju temperatury będą znacznie niższe niż na południu i wyniosą od 12 do 14 st. Celsjusza. Podkarpacie, Małopolska, Śląsk, Opolszczyzna i Dolny Śląsk to natomiast regiony, w których temperatura maksymalna może osiągnąć nawet 19-20 stopni.
Prognoza pogody na 3 dni. Tuż przed weekendem zmiana
Jak wskazują prognozy na trzy dni, w piątek sytuacja meteorologiczna w Polsce zacznie się stabilizować. Temperatura maksymalna nieznacznie wzrośnie - chłodno wciąż będzie na Suwalszczyźnie oraz w zachodniej części województwa Pomorskiego, gdzie wskazania termometrów w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczą 15 st. C. Najcieplej będzie natomiast na zachodzie, gdzie temperatura maksymalna będzie oscylować w granicach 20 st. C.
Sobota ma być kolejnym zwrotem w pogodzie. Temperatura maksymalna znów może przekroczyć 20 stopni Celsjusza - do powiewu lata z początku tygodnia będzie jednak daleko.
Źródło: IMGW