Kiedy spadnie śnieg? Są pierwsze prognozy europejskich synoptyków
Czy w czasie tegorocznej zimy należy spodziewać się intensywnych opadów śniegu? Na pogodę w Europie - w tym ilość białego puchu oraz szacunkowy termin jego pojawienia się - ma wpływ zjawisko El Nino. Co to oznacza dla Polski?
03.10.2023 | aktual.: 03.10.2023 11:29
Tegoroczna jesień rozpoczęła się od rekordowych anomalii temperatury powietrza. Te spodziewane są również w kolejnych tygodniach. Czy oznacza to, że w trakcie zimy nie wystąpią opady śniegu? Synoptycy przedstawili długoterminowe prognozy pogody.
Pogoda na zimę 2023/24. Kiedy będzie śnieg?
Jak wynika z prognoz opracowanych przez Severe Weather Europe, z powodu wciąż rozwijającego się zjawiska El Nino, powiązanego z ponadprzeciętnie wysoką temperaturą Pacyfiku, średnia suma opadów śniegu na Starym Kontynencie w tym roku będzie niższa od norm wieloletnich.
"Prognozuje się, że na większości kontynentu opady śniegu będą mniejsze niż normalnie, z wyjątkiem części Europy Środkowej i Skandynawii." - informuje SWE. Co to oznacza dla Polski?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bardziej szczegółowe, miesięczne prognozy Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody wskazują, że w listopadzie w całej Europie z wyjątkiem Bałkanów i regionów Alpejskich, średnia suma opadów śniegu będzie kształtować się poniżej norm wieloletnich. W kolejnym miesiącu prognoza opadów śniegu dla Polski również nie wygląda optymistycznie - nieco więcej białego puchu może pojawić się natomiast na północy Europy.
Jak wskazują prognozy ECMWF, w styczniu sytuacja ma wyglądać zgoła inaczej. Początek nowego roku ma przynieść w Polsce dodatnią anomalię opadów śniegu. "W styczniowej prognozie widać zupełnie inny obraz, w którym potencjał opadów śniegu znacznie rośnie w większości krajów centralnych." - wyjaśnia synoptyk SWE.
Luty ma być kolejnym miesiącem z dodatnią anomalią opadów śniegu niemal w całej Polsce. Wyjątkiem może być południowy zachód kraju, gdzie prognozowane wartości opadów kształtują się w granicach normy. Na podobne prognozy opadów śniegu wskazuje również inny model pogodowy, opracowany przez United Kingdom Met Office (UKMO).
Prognoza długoterminowa na zimę. Czy będzie śnieg?
Jak przypominają synoptycy, ujemna anomalia opadów śniegu nie oznacza, że nie należy spodziewać się ich wcale. "Nawet jeśli prognoza przewiduje mniejszą ilość śniegu, nie oznacza to, że śniegu nie będzie" - informują eksperci Severe Weather Europe. Pierwsze opady białego puchu w tym sezonie najprawdopodobniej najwcześniej pojawią się w regionach górskich - ze względu na ich ukształtowanie i znacznie wyższe położenie.