Pogoda długoterminowa na jesień. W listopadzie "zgniłe wyże"

Kalendarzowa jesień rozpoczęła się bardzo ciepło i słonecznie. Jak będzie w kolejnych miesiącach? Październik ma być cieplejszy niż zwykle, a listopad bardziej deszczowy. Mogą doskwierać okresami "zgniłe wyże baryczne, które przez wiele dni będą psuć pogodę, przynosząc typową jesienną szarugę".

Prognoza pogody na niedzielę 1 października
Prognoza pogody na niedzielę 1 października
Źródło zdjęć: © Wxcharts

Wrzesień rozpieszcza nas temperaturami. Czwartek to kolejny słoneczny dzień. - W kolejnych dniach pogoda zacznie się niestety już psuć. Jednak w październiku przyszły tydzień wygląda, że będzie troszkę chłodniejszy - poniżej 20 stopni, ale później jest znowu szansa, że zrobi się ciepło - mówi synoptyk IMGW Jakub Gawron.

Według eksperymentalnej długoterminowej prognozy pogody IMGW w październiku średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Średnia prognozowana temperatura dla października to według IMGW dla Warszawy od 7,8 do 9,9 st. C.

Prognoza pogody dla Polski - listopad 2023

W listopadzie średnia temperatura powinna mieścić się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. IMGW przewiduje, że dla Warszawy może to być od 3,5 do 5,2 st. C. Listopada może być jednak bardziej deszczowy, niż w poprzednich latach. Średnie opady w tym miesiącu IMGW prognozuje dla Warszawy od 28,5 do 40,1 mm. W Zakopanem aż od 44,4 do 74,2 mm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Marzenie wielu Polaków. "Wciąż pozostaje kierunkiem ekskluzywnym"

Serwis fanipogody.pl opierając się na prognozach amerykańskiego modelu klimatycznego (CFS) pisze, że listopad 2023 najprawdopodobniej przyniesie dominację pogody niżowej.

Długoterminowa prognoza pogody dla Polski

"Jest bardzo duże prawdopodobieństwo rozwinięcia się okresami zgniłych wyżów barycznych, które przez wiele dni będą psuć pogodę, przynosząc typową jesienną szarugę" - prognozuje portal fanipogody.pl

Poza tym serwis przewiduje pogorszenie jakoś powietrza. "Przy małej prędkości wiatru, problem z jakością powietrza w listopadzie może być wyraźny w wielu regionach. Szczególnie w większych aglomeracjach miejskich i w dolinach, gdzie może dochodzić do silnej akumulacji pyłów zawieszonych" - czytamy.

Czytaj także:

Źródło: IMGW, fanipogody.pl, PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)