Trwa ładowanie...

Noc spadających gwiazd 2023. Październik. Najpierw Drakonidy. To jednak nie koniec

Październik to miesiąc, na który czeka wielu miłośników zjawisk astronomicznych. W tym miesiącu będą mieć bowiem miejsce aż dwie noce spadających gwiazd. Na początku nocne niebo przetną Drakonidy. Później nastąpi maksimum meteorów z roju Orionidów.

Noc spadających gwiazd w październiku. Drakonidy i OrionidyNoc spadających gwiazd w październiku. Drakonidy i OrionidyŹródło: Unsplash, fot: Michał Mancewicz
dfxob6i
dfxob6i

Deszcze meteorów, nazywane nocami spadających gwiazd, są zjawiskami, które występują cyklicznie w trakcie całego roku. Już niebawem ich miłośnicy będą mogli podziwiać Drakonidy. To jednak nie koniec.

Spadające gwiazdy październik. Nadchodzą Drakonidy

Pierwsza z dwóch październikowych nocy spadających gwiazd będzie miała miejsce na początku miesiąca. Wówczas maksimum osiągnie rój Drakonidów, nazywany również Giacobinidami. To rój związany z pozostałością komety 21P/Giacobini-Zinner. Kiedy obserwować deszcz meteorów?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rój Kwadrantydów. Kamera uchwyciła meteor nad Krosnem na Podkarpaciu

Drakonidy będą widoczne już od 6 października. Najlepsze warunki do obserwacji nastąpią natomiast dwa dni później - 8 października. Warto jednak pamiętać, że czynnikiem, który wpłynie na możliwość obserwacji pędzących po nocnym niebie "bolidów", będzie pogoda.

dfxob6i

Kiedy jest noc spadających gwiazd 2023? Orionidy pojawią się na niebie

Drugą okazją do obserwacji spadających gwiazd w październiku zapewnią Orionidy. To rój meteorów związanych z kometą Halleya. Jest on widoczny od 2 października - warto jednak poczekać do drugiej dekady miesiąca. Maksimum roju Orionidów nastąpi bowiem 21 października. W przypadku sprzyjających warunków pogodowych spadające gwiazdy będzie można podziwiać w każdym regionie Polski.

Jak obserwować spadające gwiazdy w październiku?

Spadające gwiazdy, czyli rozbłyski pozostawione w ziemskiej atmosferze przez meteory najlepiej obserwować w miejscach oddalonych od miejsc zanieczyszczonych sztucznym światłem. W tym przypadku dobrze wybrać obszar znajdujący się w oddali od źródeł światła oraz taki, w którym widoczności nieba nie zasłaniają budynki lub drzewa. Warto pamiętać również, że październikowe noce są chłodne - warto więc dobrać ubiór do panujących warunków pogodowych.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfxob6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfxob6i
Więcej tematów