Amerykańska prognoza pogody na jesień 2023. El Nino nie odpuści
Już niebawem na półkuli północnej rozpocznie się jesień. Pora roku tradycyjnie kojarzona jest z ochłodzeniem i zmianą pogody. Czy nadchodząca jesień będzie obfitować w dynamiczne zjawiska pogodowe? Kiedy nadejdzie zima? Amerykańscy eksperci Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej przedstawili prognozy na jesień dla Europy.
Tegoroczne trendy pogodowe na całym świecie kształtuje zjawisko nazywane El Nino. Wiąże się to z ponadprzeciętnie wysoką temperaturą wody w strefie równikowej Pacyfiku. Jak informują synoptycy, powodowane przez niego skutki pogodowe będą odczuwalne w Ameryce Północnej, jak i w Europie - zarówno w czasie jesieni, jak i zimy.
Pogoda na jesień 2023. Amerykanie nie mają wątpliwości
Amerykańskie prognozy aktywności El Nino przeanalizowali eksperci z Service Weather Europe. Jak wskazują, szczytowa faza zjawiska ma wypaść w czasie jesieni oraz zimy. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach Stary Kontynent mogą nawiedzić zmienne i dynamiczne zjawiska pogodowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak informują synoptycy, El Nino w "sezonie zimowym", który trwa od późnej jesieni do zimy, może wpłynąć na pogodę w Europie. Z powodu zjawiska w okresie jesienno-zimowym eksperci przewidują "tendencję do wysokiego ciśnienia w większości Europy, z subtropikalnym grzbietem rozszerzającym się w sezonie zimowym El Nino".
Zdaniem ekspertów SWE z amerykańskich modeli pogodowych wynika, że "więcej opadów można zobaczyć w Europie Środkowej i na południowym zachodzie". Mniejsze opady są natomiast prognozowane w południowo-wschodniej części Starego Kontynentu oraz w Skandynawii.
Prognozy na jesień 2023. Czy będzie ciepło?
Na podobne trendy pogodowe wskazują eksperci Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Jak wynika z opracowanych przez nich okresowych map, w pierwszej połowie jesieni należy spodziewać się dodatnich, sezonowych anomalii temperatur w całej Europie. Średnia temperatura powietrza w drugiej połowie jesieni w rejonie Skandynawii i Europy Centralnej może natomiast utrzymywać się w zakresie norm wieloletnich.
Eksperci z Europy przedstawili również mapy prognozowanych anomalii sezonowych opadów. Zdaniem synoptyków ECMWF w pierwszej połowie jesieni w Europie Centralnej - w tym również w Polsce - suma opadów ma kształtować się w zakresie norm. W kolejnych miesiącach opady mogą natomiast znaleźć się powyżej mediany 24-letniego rozkładu klimatologicznego.