Jaka będzie zima? Pogoda zaskakująco inna. Nowa prognoza od Niemców
Prognozy ekspertów na zimowe miesiące nie napawają optymizmem wielbicieli białego szaleństwa i siarczystych mrozów. Według wielu modeli pogodowych tegoroczna zima będzie cieplejsza niż zazwyczaj. Czy to oznacza, że już wcale nie zobaczymy śniegu?
25.09.2023 12:27
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Prognozy pogody, szczególnie te długoterminowe należy zawsze traktować z ostrożnością, ponieważ mogą być niedokładne. Jednak pogodowi eksperci, patrząc na klimatyczne zmiany na przestrzeni ostatnich lat, zauważyli niepokojącą tendencję i wyciągnęli smutne wnioski. W tym roku nie będzie mroźnej zimy i może się okazać, że nie zobaczymy wcale śniegu.
- Zima 2023/24 ma być zdecydowanie zbyt ciepła. Oczekuje się, że średnie temperatury będą o 2 do 3 stopni wyższe od średniej długoterminowej w latach 1991-2020. Żaden główny długoterminowy model pogody nie przewiduje mroźnej zimy. Co więcej - wszystkie modele pogodowe zakładają ponadprzeciętne wartości - mówił w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" meteorolog Dominik Jung
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wrzesień 2023 zdecydowanie za ciepły. Zima bez opadów śniegu?
Średnia temperatura we wrześniu wynosi obecnie 18,4 stopnia, a poprzednia średnia temperatura dla września wynosiła 16,9 stopnia Celsjusza. - Wrzesień 2023 sprawia, że wciąż czujemy, że jest lato. A lato jeszcze się nie skończyło - mówi Dominik Jung. W przyszłym tygodniu temperatury mają ponownie wzrosnąć do 28 stopni.
Pierwsza prognoza zimowa: Nie będzie śniegu i mrozu
Jeśli popatrzymy na prognozę amerykańskiej służby meteorologicznej NOAA i europejskiego modelu pogodowego ECMWF, oba przewidują łagodną zimę. Czy to oznacza, że śniegu tej zimy nie zobaczymy? NOAA twierdzi, że ta zima będzie o 1 do 2 stopni cieplejsza niż nowa średnia klimatyczna z lat 1991-2020. - Przewiduje się też więcej opadów deszczu niż zwykle - mówi ekspert pogodowy Dominik Jung.
Śnieg tylko na dużych wysokościach
- Poniżej 1 500 do 2 000 metrów praktycznie nie zobaczymy śniegu - mówi Dominik Jung. - W ciągu trzech zimowych miesięcy z pewnością będzie jeden lub dwa dni śniegu, ale będzie to wyjątek, a nie reguła - dodaje ekspert pogodowy.