Pogoda na 10 dni. Burzliwa końcówka maja
Nowa, długoterminowa prognoza pogody wskazuje, że w ostatnich dniach maja aura będzie zaskakiwać. Nie braknie ciepłych i słonecznych dni, jednak należy również spodziewać się ochłodzenia. IMGW ostrzega też przed burzami.
Po wielu deszczowych i chłodnych dniach pogoda w Polsce zaczęła zwiastować nadejście lata. Wskazania termometrów wzrosły, pojawiło się również więcej słońca. Czy taka sytuacja utrzyma się do końca maja? Prognozy długoterminowe wskazują nadejście chwilowego ochłodzenia.
Pogoda długoterminowa na 10 dni. Zmiana pod koniec tygodnia
Na aktualną pogodę w Polsce wpływają rozległe wyże, które rozciągają się od Atlantyku po Rosję. Dzięki nim do Europy Środkowej napływają ciepłe i suche masy powietrza. Te mogą jednak przyczynić się do powstawania burz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał żółte alerty pierwszego stopnia dla południowo-zachodniej Polski. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od wtorku 23 maja do środy 24 maja. Jak wskazują synoptycy, sytuacja meteorologiczna ma ulec zmianie w drugiej części tygodnia. Wówczas nastąpi przebudowanie frontów, a do Polski wkroczy ochłodzenie.
Już we czwartek 25 maja mieszkańcy północnych regionów kraju odczują znaczny spadek temperatury. Termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą tam od 16 st. C w województwie zachodniopomorskim po 19 st. C na Pomorzu. W pozostałych częściach kraju temperatura maksymalna wyniesie od 23-24 st. C na zachodzie i Dolnym Śląsku po 27 st. C na Podlasiu i w centrum kraju.
Od piątku ochłodzenie będzie odczuwalne w całym kraju. W weekend wskazania termometrów osiągną maksymalnie od 11 do 19 st. C w sobotę oraz od 10 do 20 st. C w niedzielę. "Chłodne noce tylko w weekend i tu pytanie, czy pojawią się przygruntowe przymrozki" - wskazują eksperci CMM-IMGW.
Długoterminowa prognoza pogody na 10 dni. Powróci ciepła i słoneczna aura
Tuż po weekendzie nastąpi kolejna zmiana w pogodzie. Temperatura wzrośnie, choć na Pomorzu oraz w regionach podgórskich wskazania termometrów wciąż będą niższe, niż w pozostałych częściach kraju. Jak informuje Tomasz Wasilewski z TVN Meteo, po weekendowym spadku, w ostatnich dniach maja temperatura osiągnie średnio 25 stopni Celsjusza. Ciepło będzie również w pierwszych dniach czerwca.
Mapy pogodowe wskazują również, że ostatnie dni maja będą niemal bezdeszczowe. Symboliczne opady mogą pojawić się jedynie w poniedziałek 29 maja na Warmii i Mazurach, a także we środę 31 maja w górach.