Trwa ładowanie...
dlulcx1

Pogoda może być niebezpieczna. Ostrzeżenia IMGW

W najbliższych godzinach w Polsce pogoda może stać się przyczyną niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące intensywnych opadów śniegu.
Share
Pogoda może być niebezpieczna. Ostrzeżenia IMGW
Pogoda może być niebezpieczna. Ostrzeżenia IMGWŹródło: PAP
dlulcx1

Ostrzeżenia pierwszego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed intensywnymi opadami śniegu dotyczą trzech województw: wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Synoptycy IMGW przewidują, że na terenie powiatów objętych alertem pogodowym mogą się pojawić opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Specjaliści instytutu przewidują, że przyrost pokrywy śnieżnej na obszarach, na których obowiązują ostrzeżenia może wynieść do 15 cm. Alert obowiązywać będzie od godziny 19.00 do 12.00 dnia następnego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że na określonym obszarze mogą wystąpić warunki pogodowe stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia. IMGW zaleca, by w przypadku ogłoszenia alertów uważnie śledzić komunikaty synoptyków.

Pogoda. Nadciągają silniejsze opady w całej Polsce

Według synoptyków możemy spodziewać się, że prawdziwie intensywne opady pojawią się w Polsce po 11 stycznia. Nasz kraj ma się wtedy znaleźć w strefie oddziaływania wyżu syberyjskiego zwanego również "bestią ze wschodu".

dlulcx1

Szczepionka na COVID-19. Kolejna grupa zawodowa może wskoczyć do etapu pierwszego

Wraz z nadejściem mroźnych mas powietrza znad dalekiej Syberii mogą wystąpić również intensywne opady śniegu. Niektóre modele synoptyczne pokazują, że regionalnie spaść może nawet między 50 a 100 cm śniegu. Najbardziej intensywne opady spodziewane są w rejonie Karpat.

Nadejście syberyjskiej "bestii" będzie również oznaczać wyraźny spadek temperatur. Początkowe komunikaty synoptyków mówiły nawet o temperaturach rzędu -30 stopni Celsjusza. Bardziej aktualne prognozy pokazują jednak, że spadek temperatury nie będzie aż tak drastyczny, a termometry pokażą wartość minimalną do -17 stopni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dlulcx1

Podziel się opinią

Share
dlulcx1
dlulcx1
Więcej tematów