Pogoda. Gwałtowne odwrócenie trendu. Prognoza jest jednoznaczna
Ostatnio nie mieliśmy szczęścia do pogody w weekendy. Teraz jednak sytuacja ulegnie zmianie i ten nadchodzący zapowiada się naprawdę przyjemnie, gdyż nad Europą Środkową rozbuduje się pogodny wyż.
Po wielu nieudanych pogodowo weekendach, wygląda na to, że ten nadchodzący sprawi nam bardzo miłą niespodziankę. Wszystko za sprawą wyżu, który rozbuduje się nad Europą Środkową, poprawiając na kilka dni pogodę. Wszystko to w towarzystwie całkiem przyjemnej temperatury. Mróz pojawi się jedynie nocami.
Pogoda na sobotę. Opady tylko na wschodzie
W sobotę przewidujemy zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie początkowo na południowym wschodzie przybędzie chmur, z których padał będzie jeszcze zanikający śnieg. Z każdą godziną jednak pogoda i tu będzie się poprawiać i wyjrzy słońce. Na pozostałym obszarze nie prognozujemy żadnych opadów.
Zobacz również: Termometry oszaleją. Iberyjski "upał" w Polsce w środku lutego
Temperatura będzie w miarę wyrównana. Na znacznym obszarze prognozujemy ok. 2-3 st. C, nieco cieplej na krańcach zachodnich, gdzie odnotujemy maksymalnie ok. 4-5 st. C. Chłodniej natomiast będzie w obszarach podgórskich, tu zobaczymy nie więcej niż 0-1 st. C.
Wiatr powieje ze zmiennych kierunków słabo i umiarkowanie, jedynie początkowo nieco mocniej na południowym wschodzie, gdzie będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. W nocy z soboty na niedzielę na przeważającym obszarze możliwe są spadki temperatury do ok. -5/-3 st. C.
Prognoza pogody IMGW. Jak będzie wyglądać luty?
W niedzielę pogodnie i bez opadów
Wiele wskazuje na to, że niedziela będzie pierwszym od dłuższego czasu dniem, kiedy nigdzie nie będzie padać. Na niebie pojawią się jedynie zupełnie niegroźne chmury piętra wysokiego, których najwięcej będzie na północy.
Temperatura pójdzie w górę i na zachodzie oraz w Małopolsce sięgnie nawet 7-9 st. C. Na południu odnotujemy ok. 5-6 st. C, a na pozostałym obszarze ok. 3-4 st. C. Wiatr powieje z południowego zachodu i ponownie przybierze na sile, osiągając ok. 45-55 km/h. W górach uaktywni się halny.
Paweł Albertusiak, autor bloga Meteo Małopolska